scorecardresearch.com Işık Eri Hacı Bektaş Veli ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Işık Eri Hacı Bektaş Veli

Işık Eri Hacı Bektaş Veli

Yazar : Kevser Yeşiltaş

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : SINIR ÖTESİ YAYINLARI

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Batını ekolün en önemli temsilcilerinden Hacı Bektaş Veli, Anadolu''da Müslümanlığın kabulü ve Eski Türk inanç ve adetleriyle İslam dininin kaynaştırılmasında büyük rol oynamıştır. Eserlerinde ve ibadetlerinde Türk dilini kullanmış, Türkçeyi yaygınlaştırmak ve ibedetleri de Türkçeleştirmek için mücadele etmiştir. Bu nedenle de birçok baskıya göğüs germek zorunda kalmıştır.

Öğretisine ait önemli batıni sırlar barındıran başta Makalat olmak üzere birçok eser bırakmıştır. Bu kitapta Makalat isimli eserinin ezoterik açıklamasıyla beraber, Hacı Bektaş''ın hayatı, Bektaşi öğretisinin sembolleri, Kırk Makam, Tanrı kavramı gibi pek çok konu ele alınmıştır.

"Gündüz şevk ile dünya işine, gece aşk ile ahiret işine" felsefesi onun yaşam prensibidir.
Masivadan yani dünya malından vazgeçmiş; Gönül yolunu yani Muhabbet yolunu seçmiştir. Muhabbet, perdelerin yırtılması, sırların ortaya çıkmasıdır. Gönül ile ilahilik arasında perde yoktur. İnsan ile kendi gönlü arasında perdeler vardır. Bektaşi öğretisinde temel amaç insanın kendi "Gönül Kabesi"ne ulaşmasıdır. 

O nedenle de şöyle demiştir:
Hararet narda''dır, sac''da değil,
Keramet sendedir, tac''da değil.
Her ne arar isen, kendinde ara,
Kudüs''te, Mekke''de, Hac''da değil.

Hiç hacca gitmemesine rağmen hacı olarak anılmasının ne anlama geldiğini kitabın satırları içinde ilgiyle okuyacaksınız.
"Bu kitap araştırma amaçlı yazıldı, ezoterik bilgilerin ışığında yoğruldu, sevgi ile gönüllerinize sunuldu. Layık olması tek dileğimdir." diyen yazarımızın bu yeni kitabını sizlere sunarken, büyük mürşidin sözleriyle kendi sözlerimizi noktalıyoruz:
"Okunacak en büyük kitap insandır." "Dileyene Tüm Kapılar Açılacaktır."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Ermeni Meselesi 1915'

  Yazar : Hüseyin Tekinoğlu

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Ermeni Meselesi 1915 - Hüseyin Tekinoğlu Tarih başlangıcından bu yana Ermeniler ve Ermenilerin sahneye çıkışları......
  Devamı...
 • 'Cumhurbaşkanlığı Dersim Arşivi'

  Yazar : Serap Yeşiltuna

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Cumhurbaşkanlığı Dersim Arşivi - Serap Yeşiltuna Serap Yeşiltuna’nın “Cumhurbaşkanlığı Dersim Arşivi” adlı kitabındaki belgeler,...
  Devamı...
 • 'Çanakkale Hakikatleri'

  Yazar : Ulaş Salih Özdemir

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Çanakkale Hakikatleri - Ulaş Salih Özdemir Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı’nda Almanya liderliğindeki İttifak Devletleri’nin...
  Devamı...
 • 'Tehcirin 100. Yılında Ermeni Sorunu'

  Yazar : Salih Altınok

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Tehcirin 100. Yılında Ermeni Sorunu - Salih Altınok Bir takım mihraklarca maksatlı olarak ülkemizin gündemine taşınan...
  Devamı...
 • 'Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü'

  Yazar : Kerem Çalışkan

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü - Kerem Çalışkan 100. Yılında Ermeni Sürgünü’nün Perde Arkası ve Almanların İslam...
  Devamı...
 • 'İnönü Döneminde Atatürk İmajı'

  Yazar : Hilal İşçi Yiğit

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  İnönü Döneminde Atatürk İmajı - Hilal İşçi Yiğit Mustafa Kemal Atatürk cumhurbaşkanlığı görevini sürdürürken 10 Kasım 1938’de...
  Devamı...
 • 'Ermeni Meselesi ve Tehcir'

  Yazar : AHMET SEYREK

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Ermeni Meselesi ve Tehcir - AHMET SEYREK 1915 yaz ve sonbahar döneminde Türkiye Ermenileri zorunlu bir tehcire tabi...
  Devamı...
 • 'Süveyş Kanalı'

  Yazar : Durmuş Akalın

  Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar


  Süveyş Kanalı - Durmuş Akalın Süveyş Kanalı dünyanın en önemli suyollarından biridir. Özellikle insan eliyle yapılan en önemli...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963