scorecardresearch.com II. Dünya Savaşında Askeri Hatalar ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
II. Dünya Savaşında Askeri Hatalar

II. Dünya Savaşında Askeri Hatalar

Yazar : Kenneth John Macksey

Sayfa Sayısı : 316

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Savaş, sonuçları önceden kestirilebilen bir sanat değildir. Ne denlimaharetli komutanlar tarafından yönetilirse yönetilsin, savaşıngidişatının öngöru¨lememesine korku ve endişeler de eklenince, aklahayale gelmedik bir kaosa hazırlıksız yakalanmak işten bile değildir.
Hele muharebe alanındaki performansın bilimsel operasyonelanalizlere tabi tutulmasından ve yeni teknolojilerden önce,komutanların kararlarını salt tarihe, sezgi ve tahminlere dayandırmakzorunda oldukları bir dönemde…
Askeri tarih alanında uzun ve başarılı bir kariyer sürdüren KennethJohn Macksey, bir İngiliz askeri olarak bizzat katıldığı II. Du¨nya Savaşıboyunca sağduyudan yoksun kararlardan; harislik, kibir, kayıtsızlık,aşırı özgu¨ven ya da du¨pedu¨z yeteneksizlikten kaynaklanan veballerinbütün üst düzey komutanların nasıl başını ağrıttığını anlatıyor. Hitler’in 1940’ta Britanya’nın istila edilmesini ertelemesinden Batı Çölü¨’ndekisıkıntılara, Mu¨ttefiklerin Arnhem’de uğradıkları başarısızlıktanLeyte Körfezi Muharebesi’ne kadar bu hatalardan bu¨tu¨n harekâtalanlarında, yenilgiye uğrayanlar kadar zaferi kucaklayanlarında nasibini aldığını bize gösteriyor. II. Du¨nya Savaşı sırasında,komutanlar ve siyasi liderler tarafından yapılan on altı ölu¨mcu¨l hatayıayrıntılarıyla aktarırken, kritik bir noktada atılabilecek yanlış bir adımınbazen bu¨tu¨n bir orduyu çökertebileceği gerçeğini de ortaya koyuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963