scorecardresearch.com Birinci Dünya Savaşına Giden Yolda Osmanlıların Drednot Düşleri (Ciltli) ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Birinci Dünya Savaşına Giden Yolda Osmanlıların Drednot Düşleri (Ciltli)

Birinci Dünya Savaşına Giden Yolda Osmanlıların Drednot Düşleri (Ciltli)

Yazar : Serhat Güvenç

Sayfa Sayısı : 130

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Reşadiye ve Sultan Osman sadece toplumsal bellekte değil, Osmanlı Bahriyesi''nden bu güne Türk Deniz Kuvvetleri''nin kurumsal belleğinde canlılığını hala koruyan derin bir iz bıraktı. Bu kitabın altyapısını oluşturan çalışma, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı''nın talebi üzerine 2005 yılı içerisinde tamamlandı. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek''in ricası üzerine, Drednot Ateşi ve Osmanlı Devleti: Reşadiye ve Sultan Osman Savaş Gemilerinin Öyküsü isimli kitapçığı kaleme almıştım. Çalışmanın omurgasını Londra''daki Kamu Kayıtları Dairesinde (PRO: Public Record Office) bulunan bir dizi belge oluşturmuştu. Çalışma Kasım 2005''te Kasımpaşa''daki Deniz Kuvvetleri Basımevinde sınırlı sayıda basılmıştı.

Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünde Konuk Öğretim Üyesi olarak geçirdiğim 2005 - 2006 akademik yılında hem bu konuya daha da yoğunlaşma, hem de ilk çalışmadaki bazı eksiklikleri ve hataları bir ölçüde telafi etmeme yardımcı olabilecek kaynaklara erişme imkanı buldum. Konuya ağırlıklı olarak deniz harp tarihi perspektifinden bakan ilk çalışmadan farklı olarak, bu kez konunun kendi alanım olan uluslararası ilişkiler, özellikle de siyasi tarih boyutunu pekiştirip geliştirmeye gayret ettim. Bu gayretimin bir nedeni de, İstanbul Bilgi Üniversitesi''nde 2000 yılından beri vermekte olduğum Uluslararası İlişkilere Giriş dersidir. Bu derste okuttuğum Joseph S. Nye, Jr.''ın Understanding International Conflict isimli kitabı bana bir anlamda esin kaynağı oldu. Uluslararası siyasetin çatışma boyutuna odaklanan Nye''in kitabında çağdaş dünyaya damgasını vuran büyük çatışmalar belli bir sistematik içerisinde işlenirken, her büyük çatışmanın nedenleri, derin (deep), ara (intermediate) ve nihayet tetikleyici (precipitating) biçiminde sınıflandırılmakta. Kitabın Birinci Dünya Savaşı bölümünde, Osmanlı Devletinin savaş girişi de ele alınmakta. Bu bağlamda derin ve ara etmenlerden söz edilmekle birlikte, herhangi bir tetikleyici etmene değinilmemekte. 2004 yılına dek, kitabın eksik saydığım bu yönünü, Reşadiye ve Sultan Osman drednotlarının öyküsünü aktararak gidermeye çalıştım.

Konuyu daha derinlemesine araştırma ve inceleme fırsatı 26 Ağustos 2004 günü doğdu. O gün başlayan akademik yolculuğun bu metinle gerçek hedefine biraz daha yaklaşmış olduğunu umuyorum.
-Serhat Güvenç-

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963