scorecardresearch.com "Agamemnon 90 Yıl Önce" İhanet Basını ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
"Agamemnon 90 Yıl Önce" İhanet Basını

"Agamemnon 90 Yıl Önce" İhanet Basını

Yazar : Aydın Keleşoğlu

Sayfa Sayısı : 570

Yayınevi : BİLGİ YAYINEVİ

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitapta,Mondros Anlaşması’nın imzalanışından, İzmir’in alınışına kadar geçen sürede “basın”ın tutumu anlatılıyor. Milli Mücadele’ye kimlerin karşı geldiği, Atatürk ve Türklük aleyhine hangi gazetenin neler yazdığı, ülke parçalanırken gazetelerin gündeminin ne olduğu ve yürütmeye çalıştıkları dezenformasyon taktikleri, halkı nasıl kandırmaya çalıştıkları ve bunda da nasıl başarılı oldukları, Atatürk kazanmaya başladıkça hepsinin birden nasıl dönüş yaparak Kuvayı Milliyeci kesildiği anlatılıyor.

Kitap, üç içerikten oluşuyor.
Birincisi ve esas içerik Milli Mücadele dönemindeki gelişmeler karşısında İstanbul basınının neler yazdığını içeriyor. Anadolu basınının ise nasıl Milli Mücadele’ye sahip çıktığı ve karşılaştıkları güçlükler anlatılıyor.
İkincisi Mondros Anlaşması’ndan İzmir’in kurtuluşuna kadar geçen olaylar bir kronolojik sıra dahilinde anlatılıyor. Oynanan oyunlar ve bir devletin parçalanış öyküsü; işgal yıllarında halkın neler çektiği dramatik olarak belirtiliyor.
Üçüncüsü Anadolu’nun işgal tarihi, Troya savaşına kadar dayandırılıyor ve Kurtuluş Savaşı’nın Troya savaşına nasıl benzediği şaşırtıcı bir şekilde ortaya konuyor.

Ve sonunda Türkiye’nin karşılaştığı tehlikeler ve hangi noktaya geldiği açıklanıyor. Bu kitap bir belge gibidir ve her konunun altında kaynağı vardır.

·         Atatürk ve Milli Mücadele karşıtı basın, yabancılardan ve hükümetten “fon”lanıyor, “İhsan-ı Şahane” adı altında bol bol rüşvet alıyordu.
·         Ülkenin işgaline, Türklere yapılan katliamlara, Türkler aleyhine yürütülen kampanyalara sessiz kalıyordu.
·         O dönemin gazetelerinden Vakit ve Sabah’ın kurucuları Ermeni idi.
·         O dönemde Avrupa ve Amerika sevdalıları çoktu.
·         O dönemde topraklarımız yabancılara satılıyordu.
·         O dönemde gazeteciler, yazarlar ve paşalar tutuklanıyordu.

Agamemnon, Troya savaşında Anadolu’ya saldıran Kralın ve asırlar sonra Mondros Anlaşması’nın imzalandığı İngiliz zırhlısının adıydı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963