scorecardresearch.com 11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu

11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu

Yazar : Mehmet Perinçek

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Araştırmacı Mehmet Perinçek’in Rus Genelkurmay Arşivi’nde bulduğu ve 11 aralık 1915 tarihli Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkanı Tuğgeneral L. M. Bolhovitinov’un Çarlık makamlarına yönelik kaleme aldığı resmi rapor dünyada ilk kez yayımlanıyor.

Rus kuvvetlerinin ele geçirdiği Osmanlı topraklarında, Rusların etnik çatışma ve kırımlara izin vermemesi ve Ermeni gönüllü birliklerinin bu yöndeki girişimlerini durdurması ve hatta zaman zaman cezalandırması üzerine, Ermeni önderler, bölgede görev yapan üst düzey askeri yetkilileri Çar’a şikayet eden bir rapor yazarlar. Bolhovitinov’un raporu, bu ermeni raporuna yanıt niteliği taşıyor. Arşivde yer alan orijinal metin iki sütundan oluşuyor. Bolhovitinov, sözkonusu Armeni raporunda yer alan iddiaları, sağ sütunda ise, Rus Kafkas Ordularının Kurmay Başkanı olarak, kendi bilgisi, tanıklığı ve sahip olduğu belgeler ışığında iddialara yanıt veriyor.

Bu belgenin Ermeni sorunu açısından önemi, Rus-Osmanlı savaşı boyunca Ermeni gönüllü birliklerinin oynadığı rolün, bizzat Ermeni yetkililer tarafından ifade ediliyor olması. Dahası, Tuğgeneral Bolhovitinov’un raporun yazıldığı tarihte Türklerle kıyasıya savaşmakta olan bir ordunun başında yer alması, yani bu belgenin “propanan” amacıyla değil, başta Rus Çarı olmak üzere üst düzey Rus yetkilileri bilgilendir amacıyla kaleme alınmış olması.

Öğretim görevlisi Mehmet Perinçek,  kitaba yazdığı sunuş yazısında, Rus resmi arşivlerinde yer alan ve benzer içerikler taşıyan çok sayıda belgeyi kullanarak, tehcir kararının alınmasından önce ve sonra gerek Rus ordusu içinde savaşan Ermenilerin gerekse de Osmanlı Ordusu’nun cephe gerisinde faaliyet gösteren Ermeni Gönüllü Birlikleri’nin oynadığı rolü ortaya koyuyor.

Kitabın bir başka özelliği ise, Türkiye’de daha önce yayınlanmamış çok sayıda fotoğraf içermesi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963