scorecardresearch.com 100 Yılın Örgütü - İttihatçılar ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
100 Yılın Örgütü - İttihatçılar

100 Yılın Örgütü - İttihatçılar

Yazar : Kerem Çalışkan

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : CARETTA YAYINCILIK

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İttihat ve Terakkki Cemiyeti (İTC) niçin subaylar arasında örgütlenmeye öncelik verdi? Asıl nedefleri neydi?

Manastır`daki örgütlenmeyi yürüten Kazım (Karabekir), ilk Türk çetelerini nasıl kurdu? Alemdar ordusu planı kimindi?
İstanbul`da 31 Mart isyanını bastırmak için Selanik`ten gelen Hareket Ordusu`nu örgütleyip yollayan ve ismini veren İTC`li kimdi?

İTC`liler Asker siyasete karışmasın diyen Mustafa Kemal` e neden çok kızdılar İTC Kongresi`nde Mustafa Kemal neleri savundu?

Babıali baskını Enver Paşa`yı nasıl zirveye taşıdı? Enver -Talat paşalar, Almanlarla askeri anlaşmayı kimlerden gizlediler?
İTC`nin savaş yıllarında Türk zengini yaratmak için uyguladığı `vagon tahsisi` neydi? Bu sayede kimler nasıl zengin oldu?
`Alman cihadı` neydi? Almanya, `İslamcılığı` kime karşı kullandı? Teşkilatı Mahsusa`da çalışan Mehmet Akif, İttihad-ı İslam için neler yaptı?

İTC`li Enver, Çanakkale`de Mustafa Kemal`in başarılarını nasıl sansürledi? Mustafa Kemal`in istifasını kim, nasıl engelledi?
Cumhuriyetin ilanından sonra İttihatçılar Mustafa Kemal`e karşı nasıl örgütlendiler? Paşalar hangi partiyi kurdu?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963