scorecardresearch.com YASSIADA, MENDERES VE MUHAFIZLARI ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
YASSIADA, MENDERES VE MUHAFIZLARI

YASSIADA, MENDERES VE MUHAFIZLARI

Yazar : MEHMET N. TAŞDELEN

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : BİRHARF YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 1960 İhtilali, yaşayanlarda acı bir tortu, yeni nesilde ise merak konusudur. Bir ülkenin yönetimi cumhurbaşkanından başbakanına kadar sorgulanmış ve sonucunda birkaç kurban verilmiştir. İhtilal çeşitli yönleriyle ele alınmış, birçok kitap yazılmış, inceleme-araştırma dosyaları hazırlanmıştır ama perde arkasında görevlerini yapanlar sessiz kalmışlardır, çünkü onlar vatani görevlerini yapmaktadırlar, devletin onlara verdiği görevi layıkıyla yapmak için didinmişlerdir. ''Yassıada, Menderes ve Muhafızları'' kitabında 28 Haziran 1960-19 Eylül 1961 tarihleri arasında Yassıada''da görev yapan Muhafız Subaylardan Mehmet Nuri Taşdelen''in anıları ile Muhafız Subayların ihtilaldeki bir başka sesi duyacaksınız. Bir gün önce cumhurbaşkanı ve başbakan olan insanların bir gün sonra bir mahkum olarak yaşadıklarını şahit olacak, olaylara karşı tavırlarını ve yasakların onlara etkilerini gözlemleyeceksiniz. Celal Bayar''ın, Adnan Menderes''in intihar girişimleri ve buna dair spekülasyonların açığa çıkarıldığı kitapta çarpıcı fotoğraflarla bir acının analizini yapma fırsatını bulacaksınız. Mehmet Nuri Taşdelen anılarını okurla paylaşırken hiçbir çıkar gözetmemiş ve telif ücreti almamıştır, çünkü o tarihe karşı borcunu ödemek istemiştir, gizli objektifiyle bir dönemi açığa çıkardığı gibi şimdi de kalemi ve objektifiyle görmediklerimizi ve daha önce paylaşılmayan bilgileri gözlerimizin önüne seriyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963