scorecardresearch.com Türk İnkılabı ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk İnkılabı

Türk İnkılabı

Yazar : Celal Nuri İleri

Sayfa Sayısı : 334

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Celâl Nuri (1882-1938), otuzu aşkın kitap ve üç bin civarında makalesi olan bir gazeteci, edebiyatçı, fikir adamı ve 1921’de TBMM’ye milletvekili olarak girmiş bir politikacıdır. Kanun-ı Esâsî Encümeni Reisliği’ne de seçilen Celâl Nuri, imparatorluktan milli devlete geçişin sancılarının yaşandığı 1920’li yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda rolü olmuş bir devlet adamıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Saltanat’ın kaldırılması, Cumhuriyet’in ilânı ve Hilâfetin kaldırılması gibi modern Türkiye’nin doğuşunu hazırlayan önemli kararların alındığı oturumlarda hazır bulunmuş ve bu oturumlardaki heyecanlı havayı kendi çıkardığı İleri gazetesindeki başmakalelerinde yazmıştır. Lozan Antlaşmasından sonra gerçekleştirilen hukuk, kılık-kıyafet ve alfabe inkılâplarında yol gösterici fikirler ileri sürmüştür.
Celâl Nuri İleri 1926’da yazdığı bu eserinde, modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne şekil veren inkılapları, olayların ve alınan kararların içinde yaşamış bir şahsiyet olarak anlatmıştır. Bu tarihe kadar basında çıkan haber, beyanat, makale ve konferans metinleriyle halka anlatılmaya çalışılan bu köklü değişiklikler, ilk kez bu kitapta tarih ve felsefe zeminlerine oturtularak ilmî bir metotla açıklanmış ve yorumlanmıştır. Bu özelliğiyle Türk İnkılabı, Cumhuriyet Devri fikir ve siyaset tarihimizin ilk kaynaklarından biridir. Celâl Nuri, Türk İnkılabı’nı gazetesinin kapanmasından sonra yazmış ve o yıllarda yapılmakta olan inkılâplara yol gösterici olması maksadıyla bastırmıştır. Bu bakımdan bu eser, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş yıllarını yakından aydınlatan bir çalışmadır.

Türk İnkılâbı, eseri yayına hazırlayan Dr. Recep Duymaz’ın sunuşu ve “Celâl Nuri İleri’nin Düşünce Çizgisi” adlı makalesinin ardından giriş ve 30 bölümden oluşur. “Garb ile Şark Arasında Osmanlılık”, “Lisan Bahsi”, “İktisadî İnkılap”, “Dinî İnkılâb”, bölümlerden bazılarının başlıklarıdır. Kitabın sonunda Süleyman Nazif’in kaleme aldığı Celâl Nuri Bey’e adlı yazı, sözlük ve dizin yer almaktadır. Türk İnkılabı günümüz alfabesiyle baskıya hazırlanırken, tarihi özelliği sebebiyle, orijinal metnin hiçbir sadeleştirme ve değiştirmeye tabi tutulmadan olduğu gibi verilmesi uygun görülmüştür. Türk İnkılâbı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin köklerine dair bundan sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963