scorecardresearch.com TOPAL OSMAN AĞA ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
TOPAL OSMAN AĞA

TOPAL OSMAN AĞA

Yazar : Teoman Alpaslan

Sayfa Sayısı : 687

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MUSTAFA KEMAL PAŞA''NIN KORUMA BİRLİĞİ KOMUTANI ''ÖNCÜ KUVVACI'' GAZİ MİLİS YARBAY
Topal Osman Ağa
Gazi Milis Yarbay Topal Osman Ağa, gönüllü olarak katıldığı Balkan Savaşı''nda ayağından yaralanıp gazi oldu. Teşkilat-ı Mahsusa müfrezelerinde Ruslara karşı savaştı.
21 Ekim 1916''da 900 kişilik gönüllü ınilisleriyle Rus ordusuna karşı Harşit cephesini kurdu. 14 Nisan 1918''de, Batum''a giren birliğin komutanı sıfatıyla ''Bakım Fatihi'' olarak ünlendi.
Mondros Mütarekesi''nin daha mürekkebi kuramamışken 42 yere telgraf çekip, ''imhamıza karar verilmiştir, silaha sarılalım'' cesaretini gösteren ilk ''Kuvvacı''ydı. Ermeni Tehciri suçlusu iddiasıyla ''idama'' mahkûm edildi. İdam kararı padişah tarafından ''tehcir sırasında Ruslara karşı cephede olduğu anlaşıldığından'' 7 Temmuz 1919 tarihinde 168 ''Kuvvacı'' arkadaşı ile birlikte kaldırıldı.
Giresun belediye başkanı oldu. Kendisini öldürmek için kiralık katil tutan kaymakam ve ''Katli Vaciptir'' fermanı veren müftüyü affedip onları Kuvay-i Milliye saflarına katarak bilinmeyen ''hümanist'' tavrım gösterdi.
13 Kasım 1920''de Mustafa Kemal''e ''fedailerden kurulu'' seçme muhafız bıraktı. Mustafa Kemal''i, Çerkez Ethem''in suikastlerin-den korudu.
1921 yılı baharında, Doğu Sivas, Zara-Koçgiri bölücü isyanını bastırdı. Sayıları 25.000''e ulaşan Pontos çetelerine karşı Trabzon İnebolu arasında mücadele etti. 42. ve 47. Gönüllü Giresun Alaylarını kurup Millî Mücadele''ye katıldı.
Kurduğu ''Kuvvacı Gönüllü Milis Gücü'' Atatürk''ün Samsun''a gönderilmesine sebep oldu.
Sakarya Savaşı sırasında Enver Paşa''nın Anadolu''ya girişini oluşturduğu Gönüllü Giresun Alayları ile önledi. TBMM''nin muhalif II. Grup Lideri Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey''i öldürenleri bildiği hâlde ''jurnalcilik'' yapmayıp, bile bile ölüme giderek Cumhuriyet''in ilanı için gerekli ortamı ''kendini feda ederek'' hazırladı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963