scorecardresearch.com TARİHİN SATIRLARINDA İNGİLİZ ESİR ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
TARİHİN SATIRLARINDA İNGİLİZ ESİR

TARİHİN SATIRLARINDA İNGİLİZ ESİR

Yazar : Murat Çulcu

Sayfa Sayısı : 229

Yayınevi : TOPLUMSAL ÇÖZÜM YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İNGİLİZ ESİR adlı bu kitap beş ayrı makaleden oluşuyor ve yakın tarihimizin "satıraralarına" farklı bir açılım getiriyor.

Kut-ül Ammare''de esir edilen ingiliz Generali Tovvnshend''in yakın dostu Rauf (Orbay) bey ile birlikte Mondoros Mütarekesini nasıl kotardığınm anlatıldığı birinci makale, siyasi hayatımızın karanlık noktalarını günışığma çıkarıyor.

"Her Zaman Hilekar" adlı makalede Musul Meselesi''nin perde arkası gözter önüne seriliyor.

Murat ÇULCU bir başka makalede; kan, ateş, barut ve ölüm kokan ortamda, yaşamını salgın hastalıktan kırılan savaş göçmenlerinepşehitlerin öksüz ve yetimlerine adayan isimsiz bir kahramanı ;Hamdi Bey''i tanıtıyor.

Bu, kitapta ayrıca; 20. yüzyılın başında istanbul semalarında gerçekleştirilen balon uçuşlarına katılanların anıları ile gözlemleri yer alıyor ve Türk Hava Kuvvetleri''nin "kuruluş belgesi" okura sunuluyor, ::

Murat ÇULGU yazdığı eserleriyle kendisini kanıtlamış, derin Dilgi ve birikimini siz kitap okuyucularıyla paylaşıyor.İNGİLİZ ESİRİ okuduğunuzda hiç duymadığınız, bilmediğiniz yeni şeylerin sevincini yaşayacağınıza inanıyoruz. Bu inancımıza sizlerde katılacaksınız

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963