scorecardresearch.com Tarihin İzleri 4'lü Kitap Seti (Sert Kapak) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihin İzleri 4'lü Kitap Seti (Sert Kapak)

Tarihin İzleri 4'lü Kitap Seti (Sert Kapak)

Yazar : Komisyon

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : DBR YAYINCILIK

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

FATİH VE FETİH

 

Fatih Sultan Mehmed, Osmanlı devletini büyük bir dünya imparatorluğu haline getiren hükümdar olmasıyla diğer Osmanlı sultanlarından ayrılır. Genç  yaşta Osmanlı tahtına oturan Sultan II. Mehmed, öncelikli hedefi olan İstanbul’u almak için hazırlıklara başladı. Askeri ve siyasi hazırlıklarını tamamladıktan sonra uygulamaya koyduğu kuşatmanın sonunda, 29 Mayıs  1453’te bin yıllık Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğu’na son verdi.  Ardından çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden şekillendirdi. Siyaset,  maliye ve hukuk alanındaki kurallarını kapsayan Fatih Kanunnamesi kendisinden sonra da  yürürlükte kaldı. Hem Doğu Anadolu’da hem Balkanlarda ve Ege’de pek çok önemli sefer yaptı ve imparatorluk Asya ve Avrupa’ya doğru büyüdü. Trabzon Rum İmparatorluğu’nu sona erdirdi.  Osmanlı toprakları İtalya’nın güneyindeki Otranto Kalesi’ne kadar  uzandı.

Albümün sayfaları arasında batılı kaynaklardan resim, gravür ve illüstrasyonlarda, yerli kaynaklardan minyatür ve yazmalardaki Fatih’i bulacaksınız.

 

 

BATILI RESSAMLARIN GÖZÜYLE HAREM

 

Son yıllarda Türkiye’de sinema filmleri ve televizyon dizileriyle daha çok konuşulur hale gelen Harem… Sarayda sultanların, cariyelerin, hasekilerin, ikballerin, validelerin, kadın efendilerin, hizmetlilerin, dilsizlerin, cücelerin ve hadımların yaşadığı yerdi.  Harem padişahın eviydi. Elbetteki harem sadece Osmanlı’ya has değil Doğu’nun tarihinde pek çok uygarlığın kültüründe yer aldı. Mısır’da, Arabistan’da, İran’da, Çin’de ve Bizans’ta da harem hayatı vardı.  Arapça bir kelime olan harem girilmesi yasak yer demekti. Özellikle 19. yüzyılda çok sayıda Batılı oryantalist ressam Osmanlı topraklarına gelerek gerek gördükleri şehri gerekse saray hayatını resmettiler. Batılılar için harem Doğu egzotizminin en önemli simgesiydi. Tabii ki haremi görmeleri mümkün olmadığı için harem hayatıyla ilgili hayal ettiklerini, söylenceleri resimlerinde yansıttılar. Büyük bir kısmı haremin sadece zevk ve eğlence hayatı yaşanan bir mekan olarak betimledi.  Bu ressamların tablolarıya tüm dünyada harem imgesi yerleşti Batılı ressamların hayallerinde resmettikleri harem tablolarından bir seçki.

 

 

TARİHTE İZ BIRAKAN GEMİLER

 

Türkiye’de deniz tarihine duyulan merak gittikçe artıyor. Bu nedenle son 10 yılda, bu alanda yapılan yayınlar ve hazırlanan sergiler büyük bir ilgiyle karşılaşıyor.  Ancak bu konudaki bilgiyi görsel zenginlikle tamamlayacak, Türk ve dünya deniz tarihçiliğinin efsane olaylarını ve kahramanlarını resmeden tabloları, tarihe iz bırakmış askeri ve ticari gemilerinin maketlerini, kullanılan silahları ve diğer denizcilik malzemeleri görebileceğimiz merkezler çok az. Uzun yıllardır tekrarlanan “üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye”nin tanımına uygun deniz tarihi merkezlerinin olması artık bir zorunluluk. İstanbul Beşiktaş’taki tarihi Deniz Müzesi’nin öncülüğü dışında, özel sektörün bu alanda atacağı her adıma ihtiyaç var. Arkas Holding, İzmir Bornova’da açtığı Deniz Tarihi Merkezi’yle bu ihtiyaca yanıt verecek önemli bir hizmeti gerçekleştirmiş. Bu albüm Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin koleksiyonundan derlenen maket ve tablo örnekleriyle “Tarihte İz Bırakan Gemiler”i içeriyor.

 

 

OSMANLI’DA KADIN


Osmanlı’da kadın denildiğinde ilk akla gelen, Harem ve Harem hayatı olmuştur. İstanbul’daki elçiler, sarayda bulunmuş yabancı görevliler ya da Osmanlı topraklarına gelen Avrupalı gezginlerin hayal ettikleriyle, etraftan duyduklarını harmanlayarak yazdıkları metinler Osmanlı’da kadın imajının yüzyıllarca Harem çevresinde padişah eşlerinin, cariyelerinin, kızlarının etrafında sıkışmasına yol açtı. Oysa Osmanlı kadını her ne kadar sokakta az görülüyordu ise de, toplum hayatında son derece etkin bir rol oynuyordu. Kentte genellikle evin içinde kalan kadın kırsalda tarım hayatının en önemli aktörleri arasındaydı. Üstelik Osmanlı’nın kadınları sadece Türk ve Müslümanlardan ibaret değildi. İmparatorluk bünyesindeki Ermeniler, Rumlar, Bulgarlar, Çerkesler, Kürtler, Araplar, Museviler, Levantenler, Gürcüler gibi pek çok etnik kökenden ve dinden kadın, sosyal hayatının türlü aşamalarında yer alıyordu.
Özellikle kentlerde yaşayan kadınlar son dönem Osmanlı hayatında daha çok görünür oldular. II. Meşrutiyet’le birlikte sosyal, kültürel hatta siyaset hayatında da varlıklarını daha fazla hissettirdiler.

 

 

KİTAP BOYUTLARI: 20cm X 14cm

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963