scorecardresearch.com TARİHİN İZİNDE ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
TARİHİN İZİNDE

TARİHİN İZİNDE

Yazar : Ahmet Karakuş

Sayfa Sayısı : 512

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Araştırmacı-yazar Ahmet Karakuş, tarihi tartışarak ve yeni bir bakış açısıyla durultarak okuyucuya sunmayı tercih ediyor. Tarihi safsatalardan ve kulaktan dolma bilgilerle değil, birden fazla görüşü aynı anda tartışarak netleştiriyor. Yazar, Büyük Patlama, yani sıfır ânından itibaren tarihin ve insanlığın oluşumunu, tarihsel gerçeklerden ayrılmaksızın ve karşıt fikirleri de gözden kaçırmadan, sade bir dille anlatıyor. Tarihi yalnızca tarih biliminin bilgileriyle değil, arkeoloji, antropoloji, sosyoloji ve ekonomi bilimleriyle birlikte ele alarak kısır bakış açılarının ötesinde, oldukça geniş kapsamlı ve çağa uygun bir yöntemle inceliyor. Okuyucu açısından büyük bir rahatlama ve anlama kolaylığı sağlayan bu tarzı ile Ahmet Karakuş, okuyucuya tarihi anlayarak ve düşünerek öğrenme imkanı sunmaktadır.

-Büyük Patlama nasıl ve ne zaman gerçekleşti?
-Büyük Patlama’nın ardından evren nasıl oluştu?
-Gezegenimizde yaşam nasıl ortaya çıktı?
-İnsan nasıl insan oldu?
-Tarihin büyük uygarlıkları nasıl ortaya çıktı?
-Eski çağlarda kültür ve dinler nasıl ortaya çıktı?
-Binlerce yıl önce ortaya çıkan büyük uygarlıkların kültürel kaynağı neresiydi?
-Tek tanrılı dinlerin Antik Çağ’daki çıkış noktası hangi kültürdü?

Tüm bu soruların yanıtlarını bu kitapta bulacaksınız…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963