scorecardresearch.com Selçuklu Medeniyeti ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Selçuklu Medeniyeti

Selçuklu Medeniyeti

Yazar : Kenan Çetin

Sayfa Sayısı : 344

Yayınevi : YİTİK HAZİNE YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk tarihinin en büyük iki devletinden biri olan Selçuklu Devleti’nin bütün yönleriyle Kültür ve Medeniyeti anlatan çalışma, alanında bir ilk özelliği taşımaktadır. Medeniyetin güzel örnekleri kitap içinde renkli olarak verilmiş, ayrıca metinler zengin görsellerle zenginleştirilmiştir.Türkiye’de tarih üzerine yargılarda bulunulduğu zaman iki yanılgıya düşülür. Birincisi ‘şanlı’ tarihi anlatırken, işe Osmanlı’dan başlanır, ikincisi Osmanlı İmparatorluğu’nu bir ‘medeniyet’ olarak değerlendirirler. Oysa Osmanlı İmparatorluğu sözkonusu ‘medeniyet’ meselesini Selçuklulardan devralmıştı. Uzun lafın kısası, Osmanlı’dan önce Selçuklu vardı ve şayet bir medeniyetten bahsedilecekse bunda kerteriz alınacak nokta Selçuklular’dır. Selçuklular Türk tarihinin en ‘kilit’ döneminde oldukça büyük bir rolün üstesinden gelmiş ve bu süreci başarıyla tamamlyayarak Türk ve İslâm dünyası için, yeni ufuklar açmıştır. Onlar sayesinde Asya steplerinden Anadolu’ya geçiş tamamlanmış ve onlar sayesinde Türkler İslâmı özümseyip, İslâm kültürü gelişmiştir. Kenan Çetin, Selçuklu Medeniyeti Tarihi isimli kapsamlı ve önemli kitabında, Selçuklu Medeniyeti’ni devlet teşkilatı, saray ve çevresi, ordu, toprak hukuku, idari teşkilat, ticaret ve sosyal-kültürel hayatı derinlemesine inceleyerek anlatıyor. Mimarî üsluplardaki eşsizlik, Osmanlı İmparatorluğu’na miras kalan birçok hukukî ve idarî düzenlemeler ve en önemlisi ordu sistemine dair yetkin bir çalışma. Çetin, Horasan ve Maveraünnehr’i Anadolu’ya taşıyan bu güçlü kültürün mimari, eğitim, musiki, ordu ve devlet yapısını ve diğer alanları nasıl zirveye ulaştırdığının haritasını çiziyor. En başta da söylediğimiz üzere, bu kitabı okuduktan sonra Osmanlı’dan önce Selçuklu vardı diyebileceksiniz…

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963