scorecardresearch.com ŞEBEKE NETWORK ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
ŞEBEKE NETWORK

ŞEBEKE NETWORK

Yazar : Yalçın Küçük

Sayfa Sayısı : 329

Yayınevi : Ygs Yayınları

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Partiler değişiyor, fakat çok partililiğin değişmediğini saptayabiliyoruz; on altıncı yüzyıl Osmanlı Devleti ni yine iki partili buluyoruz; bunlardan birisi Yahudi Partisi ve diğeri de karşı partidir ki uzun süre bunun genel başkanlığını Sokollu Mehmet Paşa nın yaptığı anlaşılmaktadır. Çok sert bir iktidar kavgası ve açık politik formülasyonları var; Birinci Süleyman, "Kanuni" veya "Muhteşem" olarak da adlandırılıyor, çağdaşı yahudiler ise, İbrani dilinde "Kral Süleyman" diyorlar ve kendi Kral Salomon ları ölçüsünde büyük sayıyorlar, hala öyle sayılmaktadır ve İkinci Selim dönemlerinde Yahudi Partisi iktidarda idi. Sokollu Muhalefet Partisi, Yahudi Partisi nin izlediği Venedik karşıtı ve Fransa dostluğuna dayalı politikayı ısrarla eleştiriyor ve yahudilerin isteği Kıbrıs ın fethini macera sayıyorlardı, İnebahtı yenilgisi bu görüşün haklı çıkışı kabul edilmiştir....
 • İzleyen Üçüncü Murat döneminde Yahudi Partisi iktidarını korumakla beraber halkta büyük tepkiler de birikiyordu; sonunda yahudi gücünü kırmak gerektiğinin kabul edildiği anlaşılmaktadır. Bu dönemde ve hemen izleyen Üçüncü Mehmet zamanında, yahudi zengin ve politikacılara büyük katliamlar düzenlendi; Üçüncü Murat, yahudilerin statüsünü düşürmek mecburiyetini duyuyordu ki, bir kıyafet reformu ile gösterişli giyinmelerini yasakladı ve aşağılamak için de, kızılbaş misli, baş giysilerinin kırmızı olması için bir ferman çıkardı, yahudilerin iktidardan uzaklaştırılma dönemi başlamaktadır. Demek, şimdi O. Pamuk un Benim Adım Kırmızı nesrini bu açıdan bir manifesto saymak yerindedir; nesrinde kırmızı üzerine güzelleme ve savunma var.
 • Pamuk un bu sahiplenme nesrinin önce İbranice ye çevrilmesini ve Yahudi Ansiklopedisi Yayınevi tarafından basılmasını rastlantı sayamıyoruz; her açıdan isabetlidir. Kuşkusuz buna neden gerek duyduğu ve bu cüreti nereden bulduğu sorusu ortadadır; herhalde bugünkü Türkiye yi, İkinci Selim ve bu çalışmamda "Muhteşem Zavallı" bölümünde ele alınan Kral Süleyman zamanına benzetmeleri ihtimal dahilindedir. Çıkardığı düz yazı için "roman" sözcüğünü kullanmamız imkansız olmaktadır, burada estetikte ters bir yolu izleyerek annesini, kardeşini ve kendisini isimleriyle yazıp, on altıncı yüzyıl sonunda, katledilenlere bağlaması önemli bir işarettir; bu işaretin başta Tel Aviv ve New York olmak üzere, gerekli yerlerde, doğru bir biçimde not edilmiş olduğunu görüyoruz.
 • Kitap, artık silahtır. Hegemonya savaşının en güçlü silahlarından birisi artık kitaptır. Benim kitaplarım da silahtır. Amerikan yönetiminin icat etmek istediği kalkan füzeler misali bir kalkan-kitaptır. Şebeke ye karşıdır. Topraklarımızı ve değerlerimizi işgalden korumak için bir kalkan-silahtır. İster edebiyat ve isterse bilim olsun, yazan bir süre sonra yazdıklarına bağımlıdır; eğer dürüstse, kendi bulduğu ve dizmeye başladığı maddenin direksiyonunu kabul etmek zorundadır. Bu nedenle, yazmak, düşünmek kadar yaratıcı olabilmektedir; her has yazıcının bunu duyduğundan kuşku duymuyoruz.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963