scorecardresearch.com SAVAŞ SANATI ( THE RAT OF WAR ) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
SAVAŞ SANATI ( THE RAT OF WAR )

SAVAŞ SANATI ( THE RAT OF WAR )

Yazar : Niccolo Machiavelli

Sayfa Sayısı : 263

Yayınevi : ÖZNE YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • "Machiavelli, Avrupa ya savaş sanatını öğretti; oysa bu sanat yüzyıllarca bilinmeden uygulanmıştı." Voltaire "Machiavelli nin klasik bilimsel çalışması, modern askeri düşüncenin gelişimi içinde bir nirengi noktasıdır. Silahlı kuvvetlerin organizasyonu, askeri ve politik kurumlar arasındaki ilişkiler konusunda temel sorunları incelemektedir." Albay Paul L. Miles, ABD Askeri Akademesi, West Point Savaş Sanatı (1521), Machiavelli nin çalışmaları arasında kuşkusuz en önemli başyapıtıdır. Bu eserde Machiavelli, politika ve savaşın işlevsel bir birliktelik meydana getirdiği biçimindeki devrimci düşünceyi öne çıkartırken, Romalıların savaş teorilerini ve pratiklerini serbestçe kullanmıştır. Ortaçağ savaşlarında, organizasyon, personel hizmetleri, hiyerarşi, kumanda ve askeri yasa ilkeleri yoktu. Machiavelli, bütün bunları değiştirdi. Ona göre, disiplin en büyük öneme haizdi. İnanıyordu ki, "savaş savaştır", sınırları olmayan bir mücadeledir. Zafer, diğer bütün düşüncelerin kendisine tabi olacağı yüce hedeftir. Bu amaçla Machiavelli, o güne kadar neredeyase hiç duyulmamış olan birlik oluşumunun sistematik düşüncesini kurdu. Savaş Sanatı, 16. Yüzyıl boyunca yagın olarak okundu ve yüksek bir seviyede beğenildi. Savaş Sanatı, Büyük Frederick in favori kitaplarından biriydi; Savaş felsefesinin kurmayları Napoléon, Saint-Cry ve Clausewitz, hepsi de ona çok önem verdiler. Savaş Sanatı da Hükümdar gibi, canlı ve keskin bir anlatımla yazılmıştı. Fakat en önemlisi, savaş teorisyenlerinin bugün incelemeye devam ettikleri Savaş Sanatı, onu her askeri tarih, strateji, taktik ve savaş teorisi araştırmacıları için vazgeçilmez el kitabı haline getirdiği gibi savaş sanatının temel kavram ve sorunlarının çerçevesini de çizmektedir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963