scorecardresearch.com Sachmalama Türkçe de neymiş! ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sachmalama Türkçe de neymiş!

Sachmalama Türkçe de neymiş!

Yazar : Rüştü Erata

Yayınevi : YEM YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eski spikerlerden Rüştü Erata''nın Sachmalama, Türkçe de Neymiş! adlı yapıtı bir araştırma-derleme-deneme bileşimi...Erata, Türkçenin yüzyıllarca gözden ırak tutulmaya, hatta unutturulmaya çalışılan engin varlığını anımsatıyor bize... Bu varlığı kültür, bilim ve uygulayım dilimize kazandıran Atatürk''ün Türk Dil Kurumu''nun çabalarını ve ona karşı olan savları dil uzmanlarımızın, bilimcilerimizin tanıklığıyla, kanıtlarıyla ortaya koyuyor; tarihten, öbür ulusların deneyimlerinden çarpıcı örnekler sunuyor.Sachmalama, Türkçe de Neymiş!, önce "sachmalayan", sonra bu süreçte benliğini yitiren kuşaklar yetiştirilmesine karşı, dil bilincimizin -hiç ödün verilmeden- diri tutulmasının zorunluluğuna dikkat çekiyor. Basın-yayın dilinden günlük konuşma-yazma dilimize bulaşan yozlaşmanın ulusumuzun düşünce yeteneğinde yarattığı yıkıma göz yummayan, "yabancı dil öğretimi" ile "yabancı dilde öğretim" arasındaki uçurumu görebilen aydınlarımızı seslerini yükseltmeye ve bu eşi benzeri ancak sömürge ülkelerde görülen tehlikeli sürece dur demeye çağırıyor.Dilimizin sonsuzluğa uzanan yolda güvenilir, yol gösterici ve üretken bir kuruma ne denli gereksindiğini gösteriyor...Sachmalama, Türkçe de Neymiş!, dil özgüvenimizi yeniden kazanmamıza katkıda bulunacak, bu puslu ortamdan sıyrılmamızı sağlayacak Türkçenin engin varlığına ilişkin kaynakları gösteren, sıradışı görsel tasarımıyla da eğlenerek bilgilenme olanağını sunan bir kitap...Dil bilinci olanları sevindirecek, olmayanları sarsacak bir adım...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963