scorecardresearch.com Öteki Tarih ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öteki Tarih

Öteki Tarih

Yazar : Erdoğan Aydın

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitabın düşünsel arka planı, mevcut ekonomik, siyasal, ideolojik tahakküme karşı değişimin, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik yönünde desteklenmesi zorunluluğunca şekilleniyor. Kitap, tarihi, ileriye doğru hamle yapabilmek ve doğru dersler çıkarmak için inceliyor. Çarpıtılan, bizi gerçeğe ve insanlığımıza yabancılaştıran anlatıları teşhir ederek tarihe nasıl bakılması gerektiğini gösteriyor. Bu anlamda yaşanmış örneklerden hareketle farklı bir tarih bilinci için yol döşüyor. Kendi içinde beş bölüme ayrılmış olan kitabın ilk üç bölümü Osmanlı''yı irdeliyor. Bunlardan birincisi Osmanlı kimliğinin Anadolu halkı karşısındaki niteliğini, ikincisi Osmanlı''nın imparatorlaşmasının gerçek anlamını ve geri kalışının nedenlerini, üçüncüsü ise demokrasi ve barış için Osmanlı mirası ile hesaplaşma zorunluluğumuzu gösteriyor. Dördüncü bölüm Papa, Siyonizm ve hak ihlalleri ekseninde küresel sorunların tarihsel arka planını irdeliyor. Beşinci bölüm ise İslam''ın ilk dönemi üzerine geçirilmiş ''saadet'' perdesini kaldırıp, hilafetin İslam öncüleri arasında korkunç iç savaşlar ve katliamlarla kurumlaştığını gösteriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963