scorecardresearch.com Napolyon’un Basuru Ve Tarihi Değiştiren Diğer Ivır Zıvır Olaylar ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Napolyon’un Basuru Ve Tarihi Değiştiren Diğer Ivır Zıvır Olaylar

Napolyon’un Basuru Ve Tarihi Değiştiren Diğer Ivır Zıvır Olaylar

Yazar : Phil Mason

Sayfa Sayısı : 260

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Bu kitap minik olayları yazar, büyük etkiler yaratan minik olayları. Bazıları dünyayı değiştirdi, kimileri bireylerin yaşamını, dünyaya katkılarını. Öyleleri var ki, işler birazcık farklı gelişseydi, dünya bambaşka bir yer olurdu."

Tıpkı Napolyon''un basurundan dolayı artan ağrıları yüzünden, her zaman olduğu gibi atıyla savaş alanını denetleyememesi, açık emirler verememesi ve çatışmaların kararlaştırdığından beş saat sonra ancak başlayabilmesi gibi... Napolyon her zamanki Napolyon olsaydı, sonuç yine aynı mı olacaktı?

Phil Mason''ın bu kitabıyla, okulda öğrendiğimiz tarihe alternatif, yeni ve eğlenceli bir tarihteki anlar koleksiyonuna sahip olabiliriz:
"Adolf Hitler, aslında bir Schicklgruber olacakken, kaderin bir cilvesi ile Hitler soyadını aldı... Eğer hemşiresi Almanca bilseydi, biz de Einstein''ın ölmeden önceki sözlerini bilebilirdik... Elisha Gray ismini kimse bilmez oysa Graham Bell yerine telefonun mucidi olarak, bugün o tanınabilirdi... Eroin, 1897de öksürük ilacı olarak patent almıştır, Aspirin''le kıyaslanmaması için epey zaman geçmesi gerekti... Atlantalı bir gazete muhabiri ayak bileğini kırıp işinden ayrılmak zorunda kalınca, evde zaman geçirmek için Rüzgâr Gibi Geçti''yi yazdı..."
Belki de talihin tarih üzerindeki etkisi, bildiğimizden de fazladır?Her zaman anlatılan hikâyelerden birisidir. Hitler, Güzel Sanatlar akademisinin sınavını geçseydi bugün belki bir sanatçı olarak anılacaktı, diye. Elbette bir başka Adolf çıkıp başka şeyler yapabilirdi ama, bazı şeyler daha farklı olabilirdi. Phil Mason, “Napolyon’un Basuru” isimli kitabında tarihi değiştiren, küçük ve önemsiz gibi görünen, ama hem olayın kahramanları hem de insanlık için önemli olayları anlatıyor kitabında. Örneğin, Maraton’un hikâyesini bilirsiniz. Atinalılar ve Persliler arasında yaşanan Marathon Savaşları’ndan adını alır. Pheidippides isimli askerin, durumu haber vermek üzere koştuğu mesafe, 1896’da düzenlenen Olimpiyatlar’da onun anısına koşulmuştur. İlk mesafe 41,843 km olmasına rağmen bugünkü tescilli mesafe 42,195 km’dir. Bunun sebebi ise, 1908 Londra Olimpiyatları’nda Prenses Mary’nin kızlarından birinin doğumgünü daveti nedeniyle başlangıç mesafesi çocuk odasının penceresi altına taşınır. Bitiş noktası ise VIP locasının önüne getirilir. O gün bugündür mesafe 42,195 km’dir. Phil Mason’un kitabında buna benzer yüzlerce tarihi detay yer alıyor. Bu bilgi hayatınızı ne kadar değiştirir bilinmez ama, kimi masalarda muhabbet sıkışınca imdadınıza yetişeceği kesin.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963