scorecardresearch.com Mozart'ı Anlamak ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mozart'ı Anlamak

Mozart'ı Anlamak

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Mozort''ın hiç oyuncağı olmadığını biliyor muşunun?
Kokakta arkadaşlarıyla, oyun oynamadı da ve aılında hiç arkadaşı da yoktu. yaşadığı çağ, dahi ve inşam birbirinden aam,asızea ayırıyordu ve o sadece bir çocuklu tüm bunlann arasında... imparatorlar ve, papalarla, yapılan kır gezilerini hiç sevnıedi, kaçamadığı için. -Bu yüzden açtı isyan bayrağını belki de ve ilk "Özgür" müzisyeni oldu Avrupa''mı/. Müziği imparatorların ya da soyluların tekelinde olamazdı; olmadı da!
Onun kahramanı Figa-ro''ydu. Krahn hizmetçisi! Sıradan biri...
Çünkü çanlar birkaç yıl sonra sıradan insanlar için çalacaktı ama ilk onun notalarında, hayat buldu devrim!
Duru ve sade bir aniaiımia duyumsamış Alp NadÂ, Mozarth. Tıpkı Mozart''ın yaşadığı gibi. Tıpkı Mozarfm istediği gibi.
Her başlıkta sözcüklerin arasından notalar sızıyor ve Mozart''a biraz daha yakınlaşıyoruz
Ve biliyoruz ki artık, ''kırık sütunlu mezarın başındaki melek, "Recju,iem"i düşünerek sorguluyor Tann''mn adaletini Viyana''da!
Teşekkürler
Alp Nadi...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963