scorecardresearch.com Mısırlıların Kökeni ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mısırlıların Kökeni

Mısırlıların Kökeni

Yazar : Augustus Le Plongeon

Sayfa Sayısı : 201

Yayınevi : Ruh ve Madde Yayınları

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Mısırlıların Kökeni, Yukatan ın esrarlı cangıllarında süren 14 yıllık bir serüvenin sonunda Nil Vadisi nde noktalanan en çarpıcı arkeolojik araştırmalardan biridir.
  Eser, Kadim Maya Uygarlığıyla Eski Mısır Uygarlıkları arasındaki -mimariden kozmogoniye, dil ve sembollerden günlük yaşama kadar- akıllara durgunluk veren benzerlikleri ortaya sermektedir.
  19. yüzyılın yetmişli ve seksenli yıllarında Fransız bilim adamı Dr. Augustus Le Plongeon ve eşi Alice, Maya harabelerini incelemek, Maya kültürüne ait arkeolojik kalıntıları güvenilir bir şekilde tespit etmek ve kayda geçirmek için Yukatan a yerleştiler. On dört yıl boyunca Orta Amerika nın çeşitli yerlerini karış karış dolaşıp büyük arkeolojik keşifler yaptılar.
  Bu adanmış çift araştırmalarını bir düzen içinde ve bilimsel yöntemlerle yürütebilmek için yapıbilecek her şeyi yaptılar. Kadim Maya şehirlerini ilk gördüklerinde her şey birer enkaz yığınından ibaretti. Le Plongeon, dostluk gösteren birkaç yerliyle cangılın içinde yol açarak kısmen ayakta kalan yapıların bulunduğu bir yerde kamp kurdu ve fotoğraf çekmeyi engelleyecek ölçüde büyümüş bitkileri kendi elleriyle temizledi. Le Plongeon, Chac-Mool diye bilinen ünlü heykelin keşfinin yanı sıra, yontularla işlenmiş mabet ve saray duvarlarından bazı kalıplar çıkardı, Kadim Maya dilini öğrenerek Kadim Maya Yazıtları nı günümüz uygarlığına kazandırdı. Daha sonraki yıllarda İngiliz hükümetinin kendisine Nil boyunca uzanan büyük anıtları fotoğraflama görevi vermesi üzerine, Mısır a duyduğu ilgi geniş bir araştırma olanağına dönüştü. Mısır daki çalışmaların ardından Maya ve Mısır dili, kültürü, mimarisi ve kozmogonileri arasındaki paraellikleri ortaya koyan çalışmasını tamamladı.
  Kırk yaşından öldüğü güne kadar hayatını arkeolojik araştırmalar, Orta ve Güney Amerika ve Mısır ın eski uygarlıklarını kaleme alarak geçirdi. Mısırlıların Kökeni adlı bu makale dizisi, onun ölmeden önce tamamladığı son çalışmasıdır.
  "Le Plongeon ün ölümünden bu yana gerçekleşen buluşlar, onun iddialarının pek çoğunun doğru olduğunu göstermiştir." - Manly P. Hall-
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963