scorecardresearch.com Meyhaneci - Kadehlerin Ardındaki Dünya ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Meyhaneci - Kadehlerin Ardındaki Dünya

Meyhaneci - Kadehlerin Ardındaki Dünya

Yazar : Turgay Noyan

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : NAVİGA YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MEYHANECİ

Kadehlerin Ardındaki Du¨nya


Yaşanmış deniz hikayeleri ile Tu¨rk deniz literatu¨ru¨ne değerli eserler kazandıran Turgay Noyan, ilk kez denizcilik dışında bir kitapla okurlarının karşısında.

Turgay Noyan’ın yıllarca işlettiği ve orkestra şefliğini yaptığı İstanbul Bostancı’daki Turgay’ın Tavernası Derya, 1970-80’li yıllarda Tu¨rkiye’nin en önemli eğlence yerlerinden biridir. Bu kitapta Noyan, akıcı u¨slubuyla o gu¨nleri anlatıyor. Kitaptaki öyku¨lerin arasında; taverna anılarının yanı sıra Demokrat Parti, 28-29 Nisan 1961 öğrenci hareketleri, 12 Eylu¨l 1980 öncesi ve sonrası da yer alıyor. Komu¨nizmin yoğun yaşandığı yıllarda Sovyetler Birliği’ne yapılan uzunca bir turnede geçen olaylar ise keyif ve ilgiyle okuyacağınız bir başka bölu¨m olacak… Satış rekorları kıran ‘farklı’ plakları ile Tu¨rkiye’yi ‘taverna’ olgusuyla tanıştıran Noyan’ın, elinizdeki eseri de bu¨yu¨k bir farklılığa sahip. Meyhaneci, Cumhuriyetimizin yaşadığı birbirinden karmaşık gu¨nleri Tu¨rk insanına, ilk kez sıradan bir vatandaşın gözu¨yle ve yaşanmış örnekleriyle anlatıyor. Özetle; MEYHANECİ’de anlatılan, ‘Kadehlerin ardındaki du¨nya’da Tu¨rkiye’nin popu¨ler ve siyasi tarihine ait pek çok iz bulacaksınız…İstanbul eğlence hayatının, bugünkü bakış açısıyla ‘magazin dünyası’nın en unutulmaz mekânlarından birisi Turgay’ın Tavernası Derya’dır. Konuya dair popüler kültür tarihi çalışmalarında muhakkak adına rastlanır. Bilhassa basın ve müzik tarihimizde yer alan onlarca ismin hatıralarında munakkak adı geçer buranın. Çok değil 1993’te kapılarını kapatmış bu meşhur mekânın işletmecisi, sahibi, müzisyeni Turgay Noyan’ın anıları ‘Meyhaneci’. Turgay Noyan bugün gazetecilik ve yayıncılık yapsa da uzun yıllar ‘taverna’cılık yapmış bir isim. Ama bunun da hakkını vererek yapmış ne yalan söyleyeyim. Meyhane, ‘kadehlerin ardındaki dünya’ kitabını okuduğunuzda hak vereceksiniz bana. Noyan önce ustası, dostu, ortağı, orkestrasının sesi Gaskonyalı Toma’yla yaşadıklarıyla başlıyor anlatmaya. Sonrasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Vehbu Koç, Ajda Pekkan, Zeki Müren, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Boran gibi isimlerin ayrı masalarda oturup kendi eğlencesini yaşadığı bir mekân! üstelik onlarca yıl ayakta kalmış bir mekân ve isim. Haliyle yakın tarihin acı tatlı olaylarına, ünlü isimlerine, siyasî iktidarlarına, sanat camiasına farklı bir bakış açısı yer alıyor kitapta! Hangi birini saymalı bilemiyorum, sözü ‘taverna’nın ve aslında ‘muhabbet’in pîrîne bırakmak en iyisi.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963