scorecardresearch.com MAJESTELERİN KONSOLOSLARI (Ozsp) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
MAJESTELERİN KONSOLOSLARI (Ozsp)

MAJESTELERİN KONSOLOSLARI (Ozsp)

Yazar : Uygur Kocabaşoğlu

Sayfa Sayısı : 292

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Uygur Kocabaşoğlu, Majestelerinin Konsolosları’nda 16. yüzyıldan başlayarak Osmanlı İmparatorluğu’nda yerleşikleşen İngiliz konsolosluk faaliyetinin tarihini anlatıyor. Levant’ta etkinleşmeye başlayan İngiliz ticaretinin sadece bu alanla sınırlı kalmayıp 19. yüzyılda nasıl yeniden şekillendiğini; siyasi, iktisadi ve kültürel denetim mekanizmalarının Osmanlı’daki İngiliz kordiplomatik manevralarında nasıl kullanıldığını araştırıyor. Çeşitli güç dengelerinin ortasında konumlanan; kapitalizmin evrimiyle beraber yeniden şekil bulunmak zorunda kalınan diplomasi örgütlenmesinin ve politik bir zihniyet dönüşümünün hem içindeki hem de kıyısındaki Osmanlı İmparatorluğu’nda, İngiltere’nin diplomatik örgütlenme atağına dikkat çekiyor. Levant Company tarafından finanse edilen bir konsolosluk faaliyetinin nasıl klasik hariciye kalıplarının içine alındığından, Osmanlı bürokrasisinin İngiliz “reform jandarmaları”na nasıl karşı koymaya çalıştığına kadar uzun dönemli bir çekişmenin de tarihini sunuyor. İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu’nu gözden çıkarmadan önceki son atağında, diplomatları vasıtasıyla Osmanlı’daki reform programının uygulanmasını kontrol edip, askeri konsolosluklar vasıtasıyla bu denetimi sürdürmeye çalışıyordu. İngiliz çıkarları için Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden düzenlenmesine öncelik veren İngiliz emperyalizminin bu son atağı Kocabaşoğlu’nun eserinde ele alınıyor. İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından hizmete özel hazırlanan belgelerin ustaca kullanıldığı bu çalışma, hem arşiv kaynaklarının zenginliği, hem konuya vâkıflığı, hem de özenli üslubuyla okuyucuya çok güçlü bir araştırma sunuyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963