scorecardresearch.com LİNZ YAHUDİSİ ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
LİNZ YAHUDİSİ

LİNZ YAHUDİSİ

Yazar : KIMBERLEY CORNISH

Sayfa Sayısı : 316

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Kimberley Cornish, Hitler in, Schopenhauer felsefesinin gölgesinde ve Wagner müziği eşliğinde gelişecek olan Yahudi düşmanlığınınnedenlerne iniyor. Linz Yahudisi, Hitler i tarihin en büyük soykırımına yönelten nedenlere açıklık getirmeye çalışarak, Hitler in Yahudilere karşı beslediği kinin temellerinin, Ludwig Wittgenstein la 1904 yılında Linz deki karşılaşmasının ardından atıldığını ileri sürüyor. Kavgam isimli otobiyografik kitabında,Yahudi düşmanlığının, okul yıllarında Yahudi bir öğrenciyle yaşadığı "kişisel" bir olay sonucunda ortaya çıktığından söz eden Hitler in tarif ettiği Yahudi her yönden Ludwig Wittgenstein a benziyor. Hitler in Avusturya yı işgalinden sonra İngiliz vatandaşlığına geçen Wittgenstein, felsefenin dilbilgisinden ibaret olduğunu söyleyip, felsefesini bu alanda yoğunlaştırdı. "Dile olanak veren nedir?" ve "İnsan bir dizi sözcükle nasıl olur da bir şey söyleyebilir ve nasıl olur da bir başkası onu anlayabilir?" sorularına cevap vermeye çalışan Wittgenstein XX. yüzyılın en önemli filozoflarından biridir. Bir Wittgenstein biyografisi gibi de okunabilecek olan bu kitap, Hitler ile Wittgenstein ın fikirleri arasındaki "garip" uyumu gözler önüne seriyor. Açıklaması zor bir vahşetin altında yatan temel nedeni öğrenmek isteyen herkese...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963