scorecardresearch.com LAİK CUMHURİYETE 11 KURŞUN ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
LAİK CUMHURİYETE 11 KURŞUN

LAİK CUMHURİYETE 11 KURŞUN

Yazar : Osman Özbek

Sayfa Sayısı : 285

Yayınevi : ÜMİT YAYINCILIK

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • “17 Mayıs 2006’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli anayasal kurumlarından biri olan Danıştay’ın 2. Daire Başkanı’na ve üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen silahlı saldırı, Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu tehlikenin boyutlarını ortaya koyması açısından tarihi bir dönüm noktasıdır. Öyle ki, türbanın Büyük Millet Meclisi’ne kadar taşındığı, Meclis salonlarında ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ şarkısıyla coşulduğu bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti kendi varlığını koruyamaz hale sokulmuş, hukuk eğitimi almış bir genç ‘türban olaylarından etkilendiğini’ belirterek gözünü kırpmadan devletimizin en saygın kurumlarından birisini kurşun yağmuruna tutabilmiştir. Çeşitli yalanlar ve pembe vaatlerle laik Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidarlaşmayı başaran uygarlık dışı irticai güçler, AB ve ABD’nin yardımlarıyla 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı makamını ele geçirerek devletleşmeyi bekliyorlar. Eğer bu ülkenin demokrat, Atatürkçü, laik ve ulusalcı güçleri hala uyanmazlarsa, sorumluluklarını anımsayıp görünen tehlikeye karşı birleşemezlerse, son pişmanlıkları ya da gecikmiş gayretleri hiçbir yarar sağlamayacaktır.” - Osman Özbek-
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963