scorecardresearch.com Kubilay Han’ın Seyyahı Doğu’dan Batı’ya İlk Yolculuk ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kubilay Han’ın Seyyahı Doğu’dan Batı’ya İlk Yolculuk

Kubilay Han’ın Seyyahı Doğu’dan Batı’ya İlk Yolculuk

Yazar : Morris Rossabi

Sayfa Sayısı : 204

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Kubilay Han''ın Seyyahı, Ortaçağ Asya Türk tarihinin ülkemizde az tanınan bir kahramanının izini sürüyor. 1220''li yılların ortalarında Kubilay Han''ın -bugün Pekin adıyla bildiğimiz- yeni başkenti Hanbalık yakınlarında, Öngüt boyundan bir aileye erkek bir bebek katılır. Nesturi inancına sahip ailesi, bebeğe Bar Savma adını verir. Bar Savma yetişkinlik çağında, daha önce yöresinden kimsenin cesaret edemediği biçimde, Kudüs''e ziyarette bulunmaya karar verir.

Kuzey Çin''den Ortadoğu''ya uzanan bu zorlu güzergâhı aşmak için Kubilay Han''ın da desteğini alır. 1270''lerin sonlarına doğru,
Marco Polo''dan 15 yıl kadar önce ve onun izlediği yönün tersine, Ortadoğu''ya doğru yola çıkar. Ve yol boyunca bu kitabın temelini oluşturan seyahat notlarını tutmaya başlar. Savma, her ne kadar Kudüs''e gitmek niyetiyle yola çıkmışsa da, Ortadoğu''da İlhanlılar ve Memluklar arasında süren askeri rekabet ona beklemediği diyarların kapısını açar: Arğun Han''ın elçisi olarak, Memluklara karşı bir ittifak arayışı peşinde Avrupa''nın büyük hükümdarlarıyla görüşmek üzere 1287''de bir kez daha yola düşer. Anadolu Selçuklu topraklarından geçerek, son demlerini yaşayan Doğu Roma İmparatorluğu''nun başkenti İstanbul''a ulaşır. İmparatorla görüştükten sonra Papa''nın huzuruna çıkmak üzere Cenova üzerinden Roma''ya gider. Yeni papanın seçimini beklerken Fransa kralını görmek için Paris''e, İngiltere kralıyla buluşmak için Bordeaux''ya gider...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963