scorecardresearch.com Kırım – (Son Haçlı Seferi) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kırım – (Son Haçlı Seferi)

Kırım – (Son Haçlı Seferi)

Yazar : Orlando Figes

Sayfa Sayısı : 520

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere, Fransa ve Piemonte koalisyonu ile Rusya’yı karşı karşıya getiren Kırım Savaşı’nın devasa çapı ve yol açtığı büyük insan kaybı daha sonraki iki dünya savaşıyla gölgelenmiştir. Üçte ikisi Rus olmak üzere en az 750 bin askerin çarpışmalarda ya da hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiği bu savaş, beraberinde getirdiği sivil kayıplar, katliamlar ve sürgünlerle ilk topyekûn savaştı.
Kırım Savaşı ayrıca yeni sanayi teknolojilerinin, modern tüfeklerin, buharlı gemilerin, demiryolu ve telgraf gibi yeni lojistik ve iletişim biçimlerinin devreye girdiği, savaş muhabirleri ve fotoğrafçıların doğrudan sahnede yer aldığı modern savaşın ilk örneğiydi.
Rusya üzerine çalışmalarıyla tanınan İngiliz tarihçisi Orlando Figes bu kitabında Kırım Savaşı’nı, yalnızca katılanlar üzerinde büyük etkiler yapan bir büyük güçler çarpışması olarak değil, ihmal edilen yanıyla bir din savaşı olarak da ele alıyor. Savaşın İngiliz, Fransız, Rus ve Osmanlı kaynaklarının yanı sıra unutulmuş askerlerin, hemşirelerin, gazetecilerin tanıklıklarına da dayanan etkileyici bir anlatımı.İspanya İç Savaşı’nın en trajik taraflarından ve çok fazla ölüm yaşanmasının sebeplerinden birisi, Komünist Rusya ve Faşist İtalya-Almanya liderlerinin yeni askerî oyuncaklarını, II. Dünya Savaşı’na yaklaşılan gergin günlerde, denedikleri bir alan olmasıdır. Sonuç binlerce masumun ölümünden ibarettir. Tıpkı Kırım Savaşı’nda olduğu gibi. Osmanlı-Rus Savaşı olarak anılan bu büyük savaş, bugün -bu yönü- unutulmuş olsa da ‘Dünya Savaşları’ kadar can kaybının yaşandığı bir savaştır. Osmanlı İmparatorluğu, Fransız İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Sardinya Krallığı’ndan oluşan ittifak ile Çarlık Rusyası arasında yaşanan savaşta 150 milyon kurşun, 5 milyon bomba ve gülle yağmıştır! Bunun ne demek olduğunu şöyle izah etmeli; sayısı bilinmeyecek kadar çok sivil ölümü. Zaten, bu savaşta ölen sivillerin sayısı hiç kimse tarafından tespit edilememiştir! Asker sayısı da milyona yakındır. Tarihçi Orlando Figes, Kırım - Son Haçlı Seferi isimli olağanüstü tarih çalışmasında Osmanlı-Rus savaşının gerçek yüzünü gösteriyor bizlere. Savaşta yer alan her devletin “uydurduğu” sebepler sonrası başlayan ve çığrından çıkan savaş, bu devletlerin en yeni savaş araçlarıyla yenilmezliğini istaptalamak isteyen ordularının test alanıydı adeta. Bir nevi Birinci Dünya Savaşı’nın provasıydı yaşananlar. Gerekçeleri siyasi çıkarlara dayanan, sonucu bir trajediye dönüşen bir savaş! İzleri bugüne kadar uzanan bu insanlık ayıbına dair müthiş kapsamlı bir çalışma.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963