scorecardresearch.com Kayıp Tarihimiz-2 ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kayıp Tarihimiz-2

Kayıp Tarihimiz-2

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : YAKIN PLAN YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim arasındaki mücadele nasıl ve neden başladı Anadoludaki ayaklanmaların başlamasında Şahın tesiri ne kadardı Cevabını Prof. Dr. İskender Pala ve Tarihçi Reha Çamuroğlu veriyor.
Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletinin gerilemesiyle ilgisi neydi Kanuninin buna karşı tedbirleri nelerdi Portekiz ve İspanyanın başardığı keşifleri Osmanlı neden yapmamıştı Tarihçi Reha Çamuroğlu ve Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu anlatıyor.
Osmanlıdan Cumhuriyete nasıl bir miras kalmıştı Atatürk Cumhuriyeti hangi tarihi zemin üzerine kurdu Prof. Dr. İlber Ortaylı imparatorluğun en uzun yüzyılını sorguluyor.
31 Mart Vakası ve Sultan Abdülhamitin tahttan indirilmesinde kimler etkindi Yabancı devletlerin İttihat ve Terakki Partisine ilgileri nasıldı Osmanlının son dönemlerinde etkin olan isimlerin siyasi düşünceleri ve bağlantıları nelerdi Prof. Dr. Sina Akşin ve Prof. Dr. Ali Birinci tartışıyor.
Atatürk gençlik yıllarından itibaren hangi kitapları okumuştu Atatürkü etkileyen düşünce adamları ve yazarlar kimlerdi Atatürk dinin ortadan kalkacağına ve bilimin yeni bir din olacağına mı inanıyordu “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünü ve Atatürkün entelektüel biyografisini Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu anlatıyor.
Atatürkün muhalifleri Lozana neden karşı çıkmışlardı İttihat ve Terakki Cumhuriyet kurulduktan sonra da varlığını devam ettirmiş miydi Yeni devletin muhalefeti neden ve nasıl tasfiye edildi Konunun uzmanları Prof. Dr. Cezmi Eraslan ve Tarihçi Ayşe Hür tartışıyor.
Osmanlıdan Cumhuriyete tarihin önemli konuları Kayıp Tarihimizde tartışılıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963