scorecardresearch.com Kavanin-i Yeniçeriyan (Yeniçeri Kanunları) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kavanin-i Yeniçeriyan  (Yeniçeri Kanunları)

Kavanin-i Yeniçeriyan (Yeniçeri Kanunları)

Sayfa Sayısı : 548

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeniçerilik nerede başlamıştır?
Acemioğlanı nasıl toplanır?
Türkler neden yeniçeri olarak alınmaz?
Gelibolu’ya, torbaya, saraya, bostana verilmek ne demektir?
Yeniçeriler neden Bektaşidir?
Ulûfe ne demektir? Üç aylık yeniçeri maaşları ödenirken neden bir buçuk günlük kesinti yapılır?
Sekbanbaşıların yayabeyi olmaları neden kanun değildir?
Ocak içindeki iktidar, sefer ve barış zamanlarında kime aittir,
nasıl kullanılır?
İstanbul ağası, acemi yayabaşları, kethüda, bölükbaşı ve şakirdleriyle
Yeniçeri yoldaşların yolları tüm cevaplarını buluyor..
Yeniçerilerin seçilme yöntemleri, yaşanan değişiklikler, kanunnamelerin karşılaştırılarak aktarılmasıyla Ocak Kanunu işleyişi detaylarıyla ele alınıyor..
Murat Hüdavendigar tarafından çıkarıldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim zamanında değiştirilen, Birinci Ahmet zamanında elinizde bulunan halini alan Kavanin-i Yeniçeriyan’da, yeniçerilerin seçilme yöntemleri ve Ocak Kanunu’nun işleyişi her türlü ayrıntısıyla, anlatılıyor.
Adını yazmayı önemsemeyecek kadar alçakgönüllü bir Yeniçeri Kâtibinin yirmi bir yıllık kulluk hizmetinden sonra kaleme aldığı eser, sadeleştirilmiş özenli Türkçesi ve tıpkıbasımıyla, XVII. yüzyılın ilk yarısından günümüze yeniçerilerin bilinmeyenlerini aydınlatıyor..


Baş üryan, sine püryan, kılıç al kan
Bu meydanda nice başlar kesilir hiç soran olmaz
Eyvallah, eyvallah
Kahrımız, kılıcımız düşmana ziyan, kulluğumuz padişaha ayan.

Doğrusu budur ki [Yeniçeriler] ‘Ali Osman askerinin namusudur.
Her yerde nice bahadırlıkları meydana gelmiştir.
Daima yüzleri ak olup, ocakları mamur ola: âlemin sığınağı padişahın gözleri üzerlerinden hiç uzak olmaya; şevketli padişahın nimeti yeniçeri kullarına helal olsun.Erol Toy’un meşhur romanı Kuzgunlar ve Leşler; Kanûnî döneminde Acemioğlan ocağına alınan bir çocuğun hikâyesiyle başlar, sonrasında onun üzerinden bir dönem anlatılır. Yeniçeriler gerçekten de, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli kurumlarında belki de ilk sırada olanıydı. Öyle ki, II. Mahmut 15 Haziran 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırdığında buna Vaka-yi Hayriye (Hayırlı olay) adı verilmiş ve bütün ocaklar topa tutulmuş, Yeniçeri mezar taşları bizzat halk tarafından parçalanmıştı! Kimilerine göre ise, Yunanlılar bağımsızlığını Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması sebebiyle, Osmanlı’nın oturmuş bir ordusunun bulunmamasına bağlayacaktı. Peki yüzlerce yıllık bir geçmişi olan ve bir dönem dünyaya korku salan bu ocağın kanunları nasıldı? İlk nerede başlamıştı ve Acemioğlanlar nasıl toplanıyordu, Türkler neden Yeniçeri olamıyordu, neden Bektaşi’ydiler, nasıl seçiliyorlardı ve neden kazan kaldırıyorlardı? Hepsinin cevabı, Murat Hüdavendigâr tarafından çıkarılan ve Fatih Sultan Mehmed ve Yavuz Sultan Selim zamanında değiştirilip I. Ahmed zamanında son halini alan Kavanin-i Yeniçeriyan’ı tarihçi Tayfun Toroser tüm yönleriyle inceleyerek ne olduğunu anlatıyor. Özenle elden geçirilmiş günümüz Türkçesi ve tıpkıbasımına da yer verilen kitapta tüm yönleriyle Yeniçeriler yer alıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963