scorecardresearch.com İZMİR SUİKASTİ ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
İZMİR SUİKASTİ

İZMİR SUİKASTİ

Yazar : SÜMER KILIÇ

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : EMRE YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • İzmir Suikastı
 • İddianame ve Paşaların Savunması "İzmir Suikastı" girişimi davasını ele alan İstiklâl Mahkemesi''nin kararlarında göze çarpacak derecede isabetsizlikler olduğu, daha ilk günlerde çeşitli iddialarla yorumlara yol açmıştı. 1956 yılında da mahkeme kararıyla idam edilmiş olanlardan bazılarının ruhlarına mevlit okutuldu. Eserin içinde de göreceğiniz gibi, Mahkeme Heyeti Reisi, Cavid Bey''le ilgili olarak mahkeme devam ederken ve karar verilmeden bir buçuk ay önce "Cavid''i asacağız" ifadesini kullandı. İdam mahkumu insanların idam sehpasına giderken (artık her şeyin bitmiş olmasına rağmen), "Biz suçsuzuz, hata yapıyorsunuz" şeklindeki bağrışmaları ise bu mahkemenin kararlarının doğru olduğu meselesinde kafalarda hâlâ şüpheler uyandırıyor. Bu çalışmada, ne kimseyi suçlamak ne de haklı çıkarmak gibi bir amaç vardır. Amaç, 1926 yılında meydana gelen bir olayı, özellikle Kazım Karabekir Paşa''nın savunmasıyla ilk defa kamuoyunun gözleri önüne sermekten ibarettir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963