scorecardresearch.com Iv. Haçlı Seferi Kronikleri (Karton Kapak) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Iv. Haçlı Seferi Kronikleri (Karton Kapak)

Iv. Haçlı Seferi Kronikleri (Karton Kapak)

Yazar : Geoffroi De Villehardouin

Sayfa Sayısı : 313

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geoffroi de Villehardouin (1160–1212) Fransız şövalye ve tarihçi. IV. Haçlı Seferi''''ne katılmış, yazdığı kronikte Kutsal Topraklara varmadan Konstantinopolis''''te sona eren seferin komutanlarını savunmuştur. Henri de Valenciennes Jugement de Nostre Seigneur ve Lai d''''Aristote adlı eserleriyle de bilinen bir 13. yüzyıl tarihçisidir. IV. Haçlı Seferi Kronikleri, Geoffroi de Villehardouin''''in Konstantinopolis''''in Fethi ve Henri de Valenciennes''''in İmparator Henri Tarihi adlı eserlerinden oluşmaktadır. Villehardouin amacından sapan IV. Haçlı Seferi''''nin macerasını, Valenciennes ise Bizans''''ta Latin imparatorluğu dönemini samimi ve güvenilir bir biçimde anlatmışlardır. Ali Berktay (1960): Oyun yazarı, çevirmen. Kerbela adlı oyunu ile 1996''''da Yunus Emre Oyun Yarışması Büyük Ödülü''''nü kazandı. Benim Meskenim Dağlardır adlı oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu''''nda sahneye kondu. Meyerhold''''un tiyatro konusunda yazdıklarıyla, hakkında yayımlanmış yazıları ve belgeleri Tiyatroda Devrim ve Meyerhold''''da bir araya getirdi. Edebiyat, tarih ve felsefe çevirileri arasında Mircea Eliade''''ın Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi, André Malraux''''nun İnsanlık Durumu, Amin Maalouf''''un Semerkant, Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Emile Durkheim''''ın Sosyoloji Dersleri, Ivo Andriç''''in Ömer Paşa, Charles Baudelaire''''in Modern Hayatın Ressamı adlı eserleri yer alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963