scorecardresearch.com İstanbul Düştü Ben Hala Hayatta mıyım? ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
İstanbul Düştü Ben Hala Hayatta mıyım?

İstanbul Düştü Ben Hala Hayatta mıyım?

Yazar : Gustave Schlumberger

Sayfa Sayısı : 344

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir Fethin Anatomisi
Schlumberger, eserine İstanbul’un “düşüşünü” hazırlayan sebepleri tasvir ederek başlıyor. 1453 yılında Doğu Roma İmparatorluğu, bir zamanlar sahip olduğu ihtişamının zayıf bir gölgesi hâline gelmiştir. Orta Çağ’ın son günlerinde; İmparatorlar, Patrikler, Papalar, Krallar ve nihayet Doğu ve Batı Hıristiyan âlemi arasında sürüp giden komplo ve entrikalar yüzünden, İstanbul’u merkez alan traji-komik bir oyun sahnelenir.
Schlumberger çizdiği bu geri plânının merkezine, “İstanbul düştü, ben hâlâ hayatta mıyım?” sözüyle meşhur, İmparator Konstantin’i, duygu ve derinlik dolu bir karakter olarak yerleştiriyor. Halkını ve şehrini kurtarmak için ümitsizce çabalayan zeki bir hükümdardır o, öyle ki “Türk sarığını Kardinal başlığına tercih edecek” kadar Roma Kilisesi’nden nefret eden Bizans halkına rağmen, kiliseler birleşmesini gerçekleştirir.
Schlumberger’in Fatih Sultan Mehmed’i de, Batılı kaynaklardaki “kötü adam klişesi”ne hiç benzemiyor. Acımasız olmasına acımasız ama demir gibi iradesiyle 8 asırdır İslâm âleminin uğruna yanıp tutuştuğu bir hedefe ulaşan genç bir Sultan’dır o.
Schlumberger’in tarihinin en can alıcı noktası olan 27 Mayıs’ı anlatan sayfalar, İstanbul’u görmüş ve sevmiş olan herkesin tüylerini ürpertecek nitelikte. Hakiki bir sahnenin perdesi açılıyor gözlerimizin önünde ve hep beraber İstanbul’da, bir kez daha yaşıyoruz o günü.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963