scorecardresearch.com İktisadi Düşünce Tarihi ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
İktisadi Düşünce Tarihi

İktisadi Düşünce Tarihi

Yazar : Prof. Dr. Rona Turanlı

Sayfa Sayısı : 204

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap ilkçağlardan yüzyılımızın yansına değin iktisadî düşünce tarihinin kronolojik bir gelişimini açıklamaktadır.
İktisadî düşünce tarihine, çoğu benzer kitapta olduğu gibi merkantilist iktisat politikası başlangıç oluşturmaktadır. Bu gibi eserlerin yazarlarının iddialarına göre, bilimsel anlamda ekono­mik anlayış ancak merkantilistlerle birlikte başlamaktadır. Hatta bazı yazarlar daha ileri giderek ekonomik düşünce'' tarihini A. Smith''in 1776 yılında yayınladığı ((Milletlerin zenginliğinin ne­denlerine dair...» adli kitabı ile başlatmaktadırlar. Gerçekten eko­nominin bir bilim, olarak A. Smith ile başladığı genel kabul gören bir görüştür.
Bununla birlikte, A. Smith''den öncekileri, örneğin Fizyokratları, Merkantilistleri, Ortaçağ düşüncesini ve İlkçağ düşünür­lerini gözardı etmek, en azından A. Smith''in yerini belirlemeyi, Smith ve izleyicilerinin niçin bilimsel olduğunu anlamayı olduk­ça güçleştirir. Hatta bazı yazarlara göre de ilkçağ düşünürleri, zaten ekonominin önemli temellerini atmışlardır. Geriye kalan­ların ise katkıları sadece bu temelin üstüne ilâveler biçiminde­dir. Gerçekten Platon ve Aristo''da bunu hem de karşıt görüşler biçiminde izlemek mümkündür. Örneğin Platon toplum organizasyonunun şemasını çizerken, kendisinden yüzyıllar sonra gelen Marx''ın aynı organizasyonu bu kez değişik ifadeler kullanarak çizdiğini; öte yandan Aristo''nun özgür düşünce, mülkiyet hakkı ve bu hakkın intikali konularında ileri sürdüğü fikirlerin, liberal ekonomi anlayışı ile bütünleştiğini ve günümüzde bile tartışma konusu yapıldığını gözlemlemekteyiz.
Bu açıdan kitap, ilkçağdan başlayarak Keynes''e kadarki (Keynes dahil) iktisadî düşünce tarihi ile sınırlandırılmıştır. Kitabın Keynes''e kadar sınırlandırılmasının önemli bir nedeni, Keynes''den sonrakilerin yaptıkları katkıların Keynes''i dinamik hale getirme ya da neo-klâsik ekonomik anlayışı yeniden diriltme çabalarıdır.
İktisadi düşünce tarihi, bu tarihi yaratan düşünür ve olaylardan soyutlanamaz. Bir düşünürün içinde yaşadığı ortamı ve etkilendiği başka düşünürleri hatta yaşantısını dikkate almayan bu tip tarih sadece kuru bir tarih olarak kalır. Bu bakımdan bu kitapta, düşünürleri içinde yaşadıkları dönemlerde etkileyen olaylara ve hatta düşünürlerin özel yaşantılarındaki davranışlara da elden geldiği ölçüde yer verilerek, tarihe bir canlılık katılmak istenmiştir.
Kitap modern çağa kadar iktisadî düşünce, Modern çağın başlangıcı, İktisadi düşünce tarihinde bilimsel dönem, Klâsik iktisatta reform ve Modern çağ olmak üzere 5 ana bölümden oluşmaktadır.
Her bölümde o bölüm ile ilgili ekonomik olaylar bu olayların etkisinde, kalan düşünürlerin yaşamları ve fikirleri ele alınmış ve ekonomik düşünceye katkıları belirtilmiştir.
Bu yapılırken, kitabın hacmine göre geniş bir kaynak tara­masına gidilmiş ve özellikle iktisadî düşünce tarihine damgasını vuran iktisatçıların orijinal eserlerine başvurulmaya çalışılmıştır.
Her kitap gibi kuşkusuz bu kitabın da eksiklikleri ve eleşti­riye açık birçok yanı vardır. Amaç yaşantımızın her dakikasını ilgilendiren ekonominin, düşünce talihinin oldukça dar bir hacme sığdırılması olduğundan eksiklikler kaçınılmaz olmuştur. Bu konudaki eksiklikler kuşkusuz yazarın sorumluluğuna aittir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963