scorecardresearch.com İbni Haldun : Tarih Biliminin Doğuşu ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
İbni Haldun : Tarih Biliminin Doğuşu

İbni Haldun : Tarih Biliminin Doğuşu

Yazar : Yves Lacoste

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hak ettiği ilgiyi ne Doğu’da ne de Batı’da gören, 14. yüzyılda yaşamış Arap düşünür I·bni Haldun’un önemini A.Toynbee şu sözlerle dile getiriyor: “I·bni Haldun öyle bir tarih felsefesi tasarlamıs¸ ve ortaya koymus¸tur ki, bugüne kadar hiçbir yetenek, hiçbir dönemde, hiçbir ülkede böylesine büyük bit yapıt yaratamamıs¸tır.”
I·bni Haldun’un, tarihin bilim olarak dogˆus¸unu simgeleyen yapıtı Mukaddime, Ortaçagˆ Arap uygarlıgˆının sönmeye yüz tuttugˆu bir sırada kaleme alındığından, İbni Haldun’u ve düşüncelerini dogˆrudan izleyen bir akım ortaya çıkmadığı gibi, bu düs¸ünce daha sonraki yüzyıllarda unutulmaya yüz tuttu.
Yakın tarihte yeniden keşfedilen I·bni Haldun’un tarih biliminin kurucuları arasında sayıp hakkını teslim etmekle kalmayıp, düşüncesinin de derinlerine inme çabasına girersek, yalnızca geçmişin olaylarından ve düşüncelerinden dersler çıkarmakla kalmayacak aynı zamanda bugünümüzü anlamaya ve gelecegˆi kurtarmaya adım atmış da olacağız.
I·bni Haldun, 14. yüzyılda toplumların iktisadi, sosyal ve siyasi kos¸ullarının bilimsel bir çözümlemesini yaparken, bir takım temel tarihsel sorunları ortaya koyuyordu. Ortaçagˆ’a ilis¸kin yapıları, iktisadi, toplumsal ve siyasal evrimi yavas¸latan ya da engelleyen yapıları betimliyordu. İşte bu gecikme, yabancı güçlerin etkileriyle birles¸erek birkaç yüzyıl sonra sömürgeciligˆi olanaklı kılacak; sömürgecilik de azgelis¸mis¸lik olgusunun ortaya çıkıs¸ını getirecekti.
I·bni Haldun, Kuzey Afrika tarihini yüzyıllar boyunca kesintiye ugˆratan siyasal (daha sonra iktisadi ve toplumsal) bas¸arısızlıklar dizisini son derece yöntemli bir biçimde irdeleyen ve durgunluk nedenlerini bir tanrısallıkta ya da dıs¸ güçlerin etkisinde degˆil, yas¸adıgˆı toplumun iç yapısında arayan bir düşünür oldu. Onun tarih anlayıs¸ı, Avrupa’da iktisadi ve toplumsal alanlarda yürütülen aras¸tırmalar sayesinde ancak XIX. yüzyılın sonuna dogˆru gelis¸ecekti.
Ancak Aziz Augustinus, Machiavelli ya da Montesquieu ile kıyaslanabilecek bir düşünür olan I·bni Haldun’un yapıtını, yas¸adıgˆımız dönemin sorunlarıyla bağlantılandırıp bugünün kavramlarıyla ele almak, onun düs¸üncesini as¸ırı ölçüde modernles¸tirmek ya da çarpıtmak değil, tam tersine onun düs¸üncesinin gerçek zenginligˆini ortaya çıkarmaktan. Yves Lacoste da İbni Haldun’da bu yoldan ilerliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963