scorecardresearch.com İbn Battuta'nın Destansı Seyahati ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
İbn Battuta'nın Destansı Seyahati

İbn Battuta'nın Destansı Seyahati

Yazar : David Waines

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : ALFA YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


14. yüzyılda Fas''ta doğan ve Marco Polo''yla aynı devirde yaşamış olan İbn Battûta, dünyanın en büyük seyyahlarından biri. İster Maldivler''de yaşıyor ister Şam''ın labirentimsi sokaklarında dolaşıyor ya da korsanlar ve gemi kazasıyla boğuşuyor olsun, harikalar ve gizemlerle dolu bir ortaçağ dünyasına hayat vermiş olan  İbn Battûta, karşılaştığı uygarlıklar arasındaki büyük farklılıklara yoğun  ilgi göstermiştir. David Waines, okurları hâlâ büyülemeye devam eden "Seyahatname"de sistematik olarak ele alınmayan, anlatının çeşitli yerlerine dağılmış olan ilgi ve merak konularına yönelerek İbn Battûta''nın dünyasındaki harikaları ve gizemleri
modern okura açıyor.
Seyyahı ortaçağ seyahatname yazarları bağlamına yerleştirerek anlatısının günümüzdeki eleştirilerini de yer veren ve seyyaha yabancı okuru, ziyaret ettiği yerler ve başına gelenlerle tanıştıran Waines, geniş kapsamlı “öteki” kategorisi üzerinde duruyor ve okuru seyyahla birlikte sürükleyici bir
yolculuğa çıkarıyor.

"... İbn Battûta''nın cinsellik, tuhaflık ve kutsal olanla karşılaşmalarını aydınlatarak ... seyyahı hiç olmadığı kadar anlaşılır,
 eğlenceli ve değerli kılıyor."

– Felipe Fernández-Armesto

"... seyahatlerin son derece eğlenceli bir anlatısı olmaktan öteye geçiyor ... çeşitli anekdotları ve gündelik yaşamın ilgi çekici ayrıntılarını o kadar büyük bir açıklıkla sunuyor ki, okurların sanki kendilerini gerçekten oradalarmış gibi hissetmelerini sağlıyor... "

– Dionisius A. Agius

"... seyyahı ortaçağ hikâye anlatımı ve gezgin hikâyelerinin renkli bağlamına yerleştiriyor .... Battûta''nın kaydettiği yiyecekler, misafirperverlik, giyim kuşam ve cinsel göreneklerle ilgili ayrıntıların, ortaçağın ... dünyasına nasıl denk düştüğünü gösteriyor..."

– Malise RuthvenOrtaçağ’ı nasıl bilirdiniz? Hemen bir sürü bildik ifadeyi, terimi sıralayıp “karanlık” demeyin. Ortaçağ’ı aslında en iyi anlatacak ifadelerden birisi “hareket halinde” olacaktır. En başta o dönemin siyasi ve sosyal şartlarını Kavimler Göçü belirlemişti. Sonrasında da büyük savaşlar, hac yolculukları, ticaret faaliyetleri, maceraperestler bu hareketin sürekliliğini sağlamıştır. Hal böyle olunca yüzlerce yıl sonrasına kalan, gerçek mi hayal mi hâlâ tartışılan destansı seyahat metinleri o yüzyıllarda kaleme alınmıştır. Bu hareket halinin bir sonucu olarak. Akla gelen ilk isim Marco Polo ise ikincisi elbette İbn Battûta’dır! Tarihçi David Waines, İbn Battûta’nın Destansı Seyahati isimli kitabında, ünlü seyyahın seyahatnâmesini ve seyahatini yeniden değerlendiriyor. Öncelikle dünyadaki diğer seyahatnameler arasındaki yerini belirledikten sonra, bu büyük seyahatnamenin önemli noktalarını aktarıyor. Öyle özetlemekten söz etmiyorum. İbn Battûta’nın seyahatnamesindeki gündelik yaşamın ilgi çekici yanları aktarıyor. Cinsel yaşayışlar, birtakım tuhaf âdetler, kutsal yerler ve oradaki insanlar, köleler, cariyeler, kadınlar… İbn Battûta’nın seyahatnâmesinin en yaşayan bölümlerini ele alıyor Waines. Meşhur seyahatnâmeyi bir de bu kitaptan sonra okuyun, daha iyi anlayacaksınız!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963