scorecardresearch.com Hayâl Şehir ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayâl Şehir

Hayâl Şehir

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


YENİ TÜRK EDEBİYATINDA ÜSKÜDAR ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ
Değişmeye direnir Üsküdar. Biraz dikkat edenler bütün o karmaşık görüntünün altındaki şiirselliği fark edebilir. Bunu da en iyi şairler yapar. Birçok şairin, yazarın, sanatçının yaşamak için Üsküdar sınırlan dahilindeki bir yeri seçmesi de bundandır. Gösterişi sevmeyen Üsküdar, onları da özenle gizler, dikkatsiz gözlerden kaçırır. Tarihten günümüze, nice şairlerin gözdesi olmuştur Üsküdar. Her dönem şiirlerde layık olduğu yeri bulan Üsküdar, bu çalışmada günümüz şiirindeki yeriyle çıkıyor karşımıza. Şiirin gücü ve soluğu açısından kendisini kabul ettirmiş şairlerin mısralarında hayat bulan Üsküdar bu kitapta kendini anlatıyor.
Bir dönemin başlangıcı olması açısından Yahya Kemal ayrı bir önem arz eder. Üsküdar içinse Yahya Kemal’in çok özel bir yeri vardır. Elinizdeki kitabın eski şiirle yeni şiiri buluşturan ve ayıran bu şairle başlaması elbette bir rastlantı değildir.
Semtimizi ve şehrimizi, bize biz olma duygusunu yaşatan değerlerimizi her zamankinden daha fazla sevmeye ve onlara bağlanmaya ihtiyacımız var. Marifeti, bünyesine karşı düşmanlık beslemeyen her şeyi içeriş olan Üsküdar’ın; iltifatı, medeniyetimizin yeni ufuklara bakış noktası olmasıdır...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963