scorecardresearch.com Gizemli Kadın Efe ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gizemli Kadın Efe

Gizemli Kadın Efe

Yazar : Etem Oruç

Sayfa Sayısı : 179

Yayınevi : BERFİN YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kadınlar bizim kadınlarımız Anadolu kadınları... Kibele''miz Artemis''imiz Tanrımız tanrıçamız anamız bacımız baş tacımız. Dağda belde tarlada fabrikada çalışan kadınlarımız. En karanlık anlarda zor günlerde eşinin çocuğunun yanında dişi kaplan kesilen kahraman kadınlarımız... Uzun orta boylu bakışları baldan tatlı Anadolu kadınları Dağlar boş bırakılmaya gelmez deyip dağlara çıkan Gizemli Kadın Efe''miz. Bu yurt sadece erkeklerin yurdu değil deyip elinde tüfek cepheye koşan Çiftlikli Kübra''mız. Kadın güçsüz olabilir ama ana güçlüdür. Beşik sallayan eller bir araya gelirse dünyayı sallar diye gürleyen Efe Ayşe''miz. Savaşırken cephede şehit düşen Türk Amazonu Gördesli Makbule''miz.Aydın''da yaz bir başka sıcaktır. Yurt hasreti gibi yakar yürekleri. Ağustos gelmeye görsün her yer incir sıcağı... Toprak güneş kokar çatlar cırcır böcekleri durmadan ağıt yakar. Yaz sıcağı düşman süngüsü gibi saplanınca toprak sevda kokar hasret kokar yayılır damar damar yüreklere...Yürümek onurlu dikbaşlı... Yolunda pusuya yattıklarını arkandan çelme atacaklarını bile bile yürümek. Gerektiğinde ölümü yenerek ölümsüzlüğe ermek. Yüzlerinin derisi kemiğe yapışmış zayıf cılız ama onurlu korkusuz üretken Şimal yıldızı gibi ışıklı ve derin Anadolu kadınlarını daha da yakından tanıyacak tanıdıkça sevdalanıp bir kav gibi için için yanacaksınız...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963