scorecardresearch.com Geçmişten Gelen Esintilerle Emirgân ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Geçmişten Gelen Esintilerle Emirgân

Geçmişten Gelen Esintilerle Emirgân

Yazar : Cafer Hergünsel

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : HEYAMOLA YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


O dönemin Emirgân’ında bir yandan dinin mistik havası solunurken diğer yandan da, karafakilerle sofralara taşınan rakılar, kendine özgü fincanlarda içilir, Osmanlı mutfağının seçkin mezeleriyle cana can katılırmış.
Kahvelerde Allah Kerim yerleri bulunurmuş. Dönemin Âdem babaları buralarda konaklarmış. Kahvenin bir köşesinde sedirler çullar bulunur, gelen Âdem babalar gövdeyi devirip yatarken kahvenin görece uzak bir kıyısında bekriler demlenir, ulu çınarın çevresinde de sofular nargilelerini fokurdatırmış. Allah Kerim yerlerinde çay, çorba parasız verilirmiş.
Emirgân’ın o tarihlerdeki nüfusu, Boğaziçi’nin pek çok köyü gibi iş tutmayan insanlardan oluşurmuş. Bu nedenle devlet, mahalle meydanında imaret karavanaları pişirir, halka aş dağıtırmış. Halk da ekmek padişahtan, su Kanlıkavaktan geçinip gidermiş! Bugünün ehl-i keyf halkının da, o günlerin bir mirası olduğunu düşünürüm. Ben de dostlarıma takılırım. Ihlamur bedava, su bedava, balık bedava... Yan gel keyfim, yan gel!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963