scorecardresearch.com Gallipoli 1915 - Through Turkish Eyes (Ciltli) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gallipoli 1915 - Through Turkish Eyes (Ciltli)

Gallipoli 1915 - Through Turkish Eyes (Ciltli)

Yazar : Haluk Oral

Sayfa Sayısı : 485

Yayınevi : BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


For the forces at Gallipoli, there was no retreat beyond the trenches. Surrounded by the sea on one side and precipitous cliffs on the other, trenches were veritable traps offering no escape. Though death ran rampant in the trenches, they were also the site of human stories that would become the stuff of epics. To the Ottoman soldiers fighting no longer in the name of the Sultan, but for their own people and country, each trench was their homeland. For the Anzac soldiers, too, the battle marked a turning point, as they began to question the British Empire, and with their epic heroism in a distant land so far from home, started to form their own identity.

The powers at war in Gallipoli shared a common fate. In a fight to the death waged in trenches facing each another at distances of just eight, ten, twenty meters, they learned to respect one another, and their common fate would lay the foundations for a friendship that would flourish once the battle had drawn to a close.

This book is the product of Haluk Oral´s passionate quest of some twenty years, during which he fastidiously collected the documents, objects and recollections you will read about herein. It is not a typical study of war or war history. At the heart of this work are the ´human landscapes´ of the Battle of Arıburnu, one of the most critical clashes of the Gallipoli Campaign. The author traces the stories of the people of both sides, shaped as they were on the thin line dividing life and death, there on that narrow coastal strip.

A bloodstained map, a flask inscribed with its owner´s name, purchased from an antique shop and an order handwritten by Mustafa Kemal are just a few of the objects that serve as the points of departure for the stories in this volume. The autonomous short stories in this book, which proves the significance of not only the written word but of visuality in reimagining history, provide us with important clues to the past. With its ´micro´ history approach, this volume deftly reveals aspects of history that are hidden in the details, and thus so often overlooked by ´macro´ history.


Gallipoli 1915 Kitabı Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları tarafından İngilizce olarak hazırlanmıştır.
Kitabın önsözünde Atatürk ün  (aşağıdaki sözleri) Anzak kuvvetlerinin askerlerinin annelerine söylediği sözler yer almaktadır.
Kitabın genelinde Çanakkale Savaşı’nda yaşanan gerçek olaylar kaleme alınmıştır.
Tarihi bir belge niteliği taşıyan bu Kitap ta resimlerle ve tarihi belgelerle olaylar anlatılmıştır.

‘Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963