scorecardresearch.com Efsaneden Gerçeğe Kuşçubaşı Eşref ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Efsaneden Gerçeğe Kuşçubaşı Eşref

Efsaneden Gerçeğe Kuşçubaşı Eşref

Yazar : Ahmet Efe

Sayfa Sayısı : 432

Yayınevi : SAVAŞ YAYINEVİ

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İngiltere’de Lavrens Türkiye´de Eşref. Bir efsane haline getirilerek kendilerine olmadık roller biçilen iki doğru söylemeyen! Bilim disiplininden uzak kaleme alınan kimi çalışmalarda da Eşref´in Lavrens’e dünyayı dar ettiği biçiminde özetlenebilecek iddialar ortaya atılmakta. Bu ve benzeri iddialarla da yakın dönem Türk tarihi, özellikle 1950’lerden başlayarak hayaller üzerine bina edilmek istenmekte, gerçek kahramanlar unutturulup sentetik kahramanlar üretilmekte, böylelikle de yakın geçmiş yok edilmekte.
Oysa 1950’lerden itibaren kendi yakın geçmişiyle “hesaplaşan” İngilizler Lavrens’e atfedilen hadiselerin birer hayal olduğunu ortaya koyup “efsane”yi sona erdirirken bizde bu yapılmamış, Kuşçubaşı efsanesi adeta bir yalan rüzgârı gibi dozu artırılarak sürdürülmüştür.
Önceki çalışması “Çerkez Ethem”de arapsaçına dönüştürülen benzer bir konuyu tamamen belge ve bilgilere dayanarak aydınlatan Ahmet Efe, bu eserinde de yakın dönem Türk tarihinin ilginç kişiliklerinden Kuşçubaşı Eşref’in gerçek yüzünü ortaya koyuyor.
Bu bağlamda Kuşçubaşı’nın Harbiye mezunu olmadığını Genelkurmay ve MSB kayıtlarına dayanarak ortaya koyan Efe, Teşkilâtı Mahsusa’yı Eşref’in kurmadığı ve hiçbir zaman da başkanlığını yapmadığından başlayarak birçok yanlış bilineni ortaya çıkarıyor. Eşref’in Türk İstiklâl Harbi’nde önemli bir rol oynamadığı gibi, kuşkuları çağrıştıran eylemlerini de açığa çıkaran bu çalışma, Kuşçubaşı’nın da Çerkez Ethem’le birlikte 28 Ocak 1921’de Yunan hizmetine girdiğini ve Büyük Türk Taarruzu ardından kurduğu Anadolu Osmanlı İhtilal Komitesi ile -Rum ve Ermeni grupları ile birlikte- Ege adalarından Anadolu’ya çıkarmalar yaptırdığını -Fevzi (Çakmak) Paşa imzalı- Genelkurmay belgelerine dayanarak gözler önüne seriyor.
Çalışmanın en önemli yanı ise Hüsamettin Ertürk’ün ortaya attığı “Kuşçubaşı’nın 150’likler listesine yanlışlıkla girdiği, Fevzi Paşa’nın onu buradan çıkarmak için ne kadar çabaladığı..” iddiasının gerçek olmadığını bizzat Fevzi Paşa imzalı Genelkurmay istihbarat belgeleri ile ortaya koymasıdır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963