scorecardresearch.com Dewleta Osmani û Neteweperweren Kurd ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dewleta Osmani û Neteweperweren Kurd

Dewleta Osmani û Neteweperweren Kurd

Yazar : Hakan Özoğlu

Sayfa Sayısı : 202

Yayınevi : KİTAP YAYINEVİ

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tirk û Kurd wek du xelkên hêja, wextekî dirêj e li Anatoliyayê bi hev re derbaskirine û mensûbê eynî dînî ne. Belê dîsa jî, xebatên aqademîk yên derheq Tirkiye, nexasim jî yên li Tirkiye çap bûne, heta demeke nêzîk ji ber sebebên tên zanîn, mijara Kurdan mixabin wer maye diqorzî û quncikan de. Ya rast, jibo fahmkirina dîroka Tirkiye û Osmanî, pêwîst e ku Kurd jî mîna parçekî muhîm ê vê dîrokê bêne dîtin. Ev kitêba dest we de, di çarçoveya Xebatên Derheq Tirkiyeyê de, li pêşdarên sereke yên Kurdan û li hereketên wan ên neteweperwer yên di sedsala 20an de derketine, ji nêz ve dinere û bi qasî îmkanan, girêdayî çavkaniyên pêşî dimîne, di pêvajoya dîrokî de li peywendiya navbera dewleta Osmanî û Kurdan vedinere. Çawa ku di dîroka Tirkiyê de nedîtina rola Kurdan şaşîtiyek be, ew îdîya ku di seranserayî dîrokê de nasnameya Kurdî xwediyê naverokeke neguherî ye jî wer şaşîtî ye. Beşekî vê kitêbê bi temamî di heqê pêşveçûna nasnameya Kurdî maneya mefhûma Kurdî ya dîrokê pêde dewamî rûberî guherînê maye vedinere, û sebeba muhîmtirîna vê guherînê jî bandûra ku Kurdan ji dewletên lê jiyiyane stendine. Heta demên nêzîk, kitêbên li Turkiyê weşiyane yên derheq derketina neteweperweriya Kurdî de vekolîn kirine, bi pirranî aliyê wan ê îdeolojik li pêş e. Ev jî li dijî bêterefiya aqademîk e û dibe sebeb xwendekar rast agahdar nebin. Salên dawî li pey hev derketina çavkaniyên bingehîn û li Tirkî wergerandina hin xebatên zimanê biyanî yên ku li objektîfbûna aqademîk miqate ne, kêfa meriv tîne. Bi vê rêyê xwendekar li Tirkiyê firset û şensê wî çêdibe ku bigihîje kitêbên derheq mijareke wek neteweperweriya Kurd ku ji Tirkiye û Rojhilata Navîn re, hetta ji Ewrûpa re jî mijareke pirr girîng e. Hêvîdar im, vê kitêba dest we de, derheqê têkiliyên navbera dewleta Osmanî û pêşdarên Kurdan alî me bike ku zanînên me yên hindik firehtir bike.

TÜRKÇE ARKA KAPAK YAZISI:
Türkler ve Kürtler Anadoluda uzun süre beraber yaşamış, aynı dini paylaşan önemli iki halk. Buna karşılık Türkiye üzerine yapılan ve özellikle Türkiyede yayınlanan akademik çalışmalarda Kürt konusu yakın zamana kadar, bilinen sebeplerden dolayı, maalesef kıyıda köşede kalmaktan kurtulamamıştır. Halbuki, Türkiye ve Osmanlı tarihini anlamak, Kürtleri bu tarihin önemli bir parçası olarak görmeyi gerektiriyor. Elinizdeki kitap Kürt önde gelenlerine ve onların 20. yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik hareketine Türkiye Çalışmaları çerçevesinde yaklaşıyor ve Osmanlı devletinin Kürt aşiretleri ile ilişkilerini, birinci el kaynaklara bağlı kalarak, tarih sürecinde inceliyor. Kürtlerin Türkiye tarihindeki rolünü göz ardı etmek kadar yanlış olan başka bir yaklaşım da, Kürt kimliğinin tarih boyunca hep algılanabilecek ve değişmez bir öze sahip olduğunu iddia etmektir. Kitabın bölümlerden biri tamamen Kürt kimliğinin tarihteki gelişimini incelemeye ayrılmıştır ve Kürt teriminin anlamının tarih boyunca devamlı bir değişikliğe uğradığını ve bu değişikliğin en önemli sebeplerinden birinin, içinde yaşadıkları devletlerle olan etkileşimler olduğunu savunmaktadır. Yakın zamana kadar Türkiyede yayınlanan ve Kürt milliyetçiliğinin ortaya çıkışını inceleyen kitaplarda genellikle ideolojik boyut öne çıkmaktaydı. Bu da akademik tarafsızlığa ters düşmekte ve okuyucunun yanlış bilgilendirilmesine sebep olmaktaydı. Son yıllarda birinci el kaynakların artan bir sıklıkla yayınlanmaya başlaması ve yabancı dillerdeki, akademik objektifliğe dikkat eden bazı önemli çalışmaların Türkçeye çevrilmesi sevindiricidir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963