scorecardresearch.com Derviş Gubari Gazavat-name-i Midilli ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Derviş Gubari Gazavat-name-i Midilli

Derviş Gubari Gazavat-name-i Midilli

Yazar : Prof. Dr. Dursun Taşcı

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : ALP YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gazavat-nâme-i Midilli adlı bu eser, 16. yüzyılın hemen ilk yıllarında kaleme alınmıştır ve o dönemde cereyan eden akınların oldukça canlı tasvirlerini içerir. Gubârî, sanki bu savaşlara katılmış ve bizzat savaşmış gibidir. Olayları birinci tekil şahıs ağzından, içtenlikle ve coşkuyla resmeder. Eserde baştan sona anlatılan aslında Sultan II. Bayezid''in askerleri ve özellikle de gazilerin kahramanlıklarıdır. Gazilik, dâr-ı küfre ya da kafir düşmana karşı yapılan kutsal bir mücadeledir. Aralarında Hamza-nâme, Saltuk-nâme ve Seyyid Battal Gâzî gibi gazilerin efsanevî kahramanlık hikayelerini okuyan halk gaziliği yalnızca duygu dünyasında yaşamakla kalmaz bizzat akınlara da katılarak yararlıklar gösterir. Gazaları, yiğitlik duygularının yanında yoğun bir tasavvuf fikri de besler. Bütün gazalara hakim bir evliya kültürü vardır. Gayb erenleri denilen kişiler mutlaka, manen bu kutsal savaşlara katılarak destek verirler.İşte tüm bu hususların edebî bir üslupla işlendiği Gazavat-Nâme-i Midilli hem Türk Dili tarihi hem de kültür tarihi bakımından değerli bir vesika niteliğindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963