scorecardresearch.com Dersaadet'ten İstanbul'a Eminönü Ailesi ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dersaadet'ten İstanbul'a Eminönü Ailesi

Dersaadet'ten İstanbul'a Eminönü Ailesi

Yazar : Şaban Kızıldağ

Sayfa Sayısı : 370

Yayınevi : BEYAZ YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Dersaadet''ten İstanbul''a Eminönü Ailesi isimli bu eser; amacı, metodolojisi ve kapsamı itibariyle üst düzeyde bilimsel bir çalışmadır. Bilimsel disiplinlerden Aile sosyolojisi içerisinde gerçekleştirilen bu çalışma; belirli açılardan "sosyal yapı ve değişme araştırmalarına" ve "kentel monografilere" eklemlenmekle birlikte araştırmaya konu olan obje (Eminönü Aileleri) itibariyle toplumsal yapı araştırmaları ve Eminönü tarihi açısından bir ilke imza atmaktadır. Literatürde Eminönü Aileleri hakkında bilgiler hiç yok değildir. Özellikle İstanbul''u konu alan tarihi metinlerde Eminönü''nün sosyal doku unsurları, mahalle yaşantısı, kültürü ve diğer aileye ilişkin bilgiler mevcuttur. Fakat bu bilgiler genel olarak hem cumhuriyet öncesi dönemlere aittir ve hem de doğrudan Eminönü aile yapısı ve değişimini konu almaktadır. Kısaca, literatürde tüm zamanlar için Eminönü aile yapısı ve değişimi konulu bir çalışma yoktur. Bu bağlamda Şaban Kızıldağ''ın akademik nitelikli bu eseri teorik ve uygulamalı kısımlarıyla akademisyenler için temel bir başvuru kaynağı olacağı gibi aile, kent İstanbul Eminönü ve sosyal değişme gibi konu ve kavramlara ilgi duyan tüm kesimlere hitap eden keyifle okunacak bir eserdir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963