scorecardresearch.com Dambur Tarihi ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dambur Tarihi

Dambur Tarihi

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dambur Tarihi” ile Hemşinlilerin tarihi anlatılmaya çalışıldı. Dambur adı, antik çağ yazarlarının ortaya attıkları bir terimdir. Dambur’un bugünkü yeri Hala (Kala) denilen Çamlıhemşin köyüdür. Anlamı; antik Luvi diline göre “sahil” “kenar” demektir.

Kitapta, Hemşin’in tarihi ile birlikte 5000 kelimelik Hemşin ve çevre ağzı (şive) sözlüğü de bulunmaktadır. Çevre ağzından amaçlanan, Çayeli sahil kesimi insanlarının konuştuğu dildir. Sahil ve Hemşin kesimi ortak dili ile ilgili şive farklılıkları da belirtilmiştir.

Küçük sözlükte yöre konuşma dilinin kelime kökenleri de belirtilmeye çalışılmıştır.Yani Arapça, Farsça, Gürcüce, Latince, Ermenice, eski Yunuanca ve öz Türkçe kelimeler açıkça gösterilmiştir.
“Dambur Tarihi” nin asıl amacı, Hemşin ve yöre insanları hakkında yıllardan beri yapılan aldatıcı yayınlar ve yazılan tarihi kitaplarındaki kasıtlı saçmalıkları ortaya koymaktadır.

“Dambur Tarihi”, Rize – Hemşin yöre halkının kökenini açıkça haykıran önemli bir vesika olacaktır. Size yabancı gelen ama aslında tamamen öz Türkçe olan yer adları ve diğer kelimeleri göreceksiniz.

Öte yandan, yöreye ait ibare, deyim, ve atasözlerini, öz Türkçeleriyle birlikte okuyacaksınız.
Kitabın başında belirttiğim gibi bu kitabı Sahil kesimi ve Hemşin kadınlarına armağan ediyorum: Bu kitap ka Emşing ve Purim katınga armagan bolsun...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963