scorecardresearch.com CENGİZ HAN'IN KİMLİK ŞİFRESİ ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
CENGİZ HAN'IN KİMLİK ŞİFRESİ

CENGİZ HAN'IN KİMLİK ŞİFRESİ

Yazar : Reha Oğuz Türkkan

Sayfa Sayısı : 239

Yayınevi : BİRHARF YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cengiz Han denince sorular yığılıyor aklımıza:
Cengiz Han imparatorluğunda Türkler büyük çoğunlukta olduğu halde Cengiz Han neden ‘devlet-milletine’ ‘Türk’ adını takmadı da hepsine ‘Moğol’ kimliğini taktı?! Kendisi Türkçe konuşur muydu?
Cengiz Han’ın kişiliği nasıldı?
Tarihçilerin hemen hepsi onun için ‘tarihin eşsiz, en müthiş şahsiyeti’ diyor neden?
Cengiz Han hâlâ güncel bir konu, ama soyu ve aidiyet yönü bilimsel açıdan pek bilinmiyor. Batı O’nunla ilgili filmler, diziler çekiyor, popüler dergilerinden özel sayılar hazırlıyor, araştırmalar hazırlanıyor, bu konuda yazı yazanlar onu artık Türk değil de Moğol kabul ettiklerinden mi bu ilgi? Tabii şahsiyeti ve hayatı yeterince ilginç diye düşünüyor da olabilirler. Biz ise Cengiz Han’ı Atatürk zamanından itibaren ‘Türk büyüğü’ olarak benimsedik. O günlerden beri doğan erkek çocukların çoğuna ‘Cengiz’ adını taktık, hatta O’nun çocuklarının adı da sosyal hayatımızda yerini aldı, ‘Çağatay, Kubilây, Oktay, Batu’.
Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan bu kitapta Cengiz Han’ın kimlik şifrelerini duygusal iddialara kapılmadan çözmeye çalışıyor. Bilimsel metotlarla, en ünlü ve saygıdeğer ilim adamlarının yazılarının da yardımıyla. Ve bu arada eşine az rastlanır bu tarihî şahsiyetin hayatına bilinen bilinmeyen pencereler de açarak.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963