scorecardresearch.com Çağlar Boyu Yunanlılar ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çağlar Boyu Yunanlılar

Çağlar Boyu Yunanlılar

Yazar : La Gorce

Sayfa Sayısı : 399

Yayınevi : BELGE YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eser, Fransa’da, 1870 yılında, La Gorce tarafından çeşitli notlar halinde yazılmış ve “Paris Libraire de la Societe des Gens de la Lettres” yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Vakfımızın Doğu Araştırma Merkezi tarafından Türkçeleştirilen eser Batı gözünden adından da anlaşılacağı gibi Çağlar boyunca Yunanlıları işlemektedir. La Gorce Yunanlıları üç açıdan incelemiştir: 1. Tarih. 2. Felsefe, güzel sanatlar ve din. 3. Bilim ve edebiyat. Yazar önsözünde öyle çarpıcı ifadelerde bulunuyor ki okuyunca çok şaşırıyorsunuz: “Bir millet düşünün; özel ya da kamusal neyi var neyi yoksa baştan başa haydutluk ve korsanlık eseri; çalışmayı hor gören bir millet; hak ile haksızlık, iyi ile kötü gibi kavramların, yönetenlerin ya da yönetilenlerin bilincinde en ufak bir iz bırakmadığı; kaba kuvvetin en üstün değer sayıldığı bir millet; bir millet ki medeniyetinin doruğundayken nüfusunun ancak kırkta biri hür; saygı gören kişiler küçük düşkünler ile kaşarlanmış fahişeler; yıl geçmez ki, insan kurban edilmesin, binlerce bebek katledilmesin; içte ahlaksızlık almış yürümüş; savaşlar, iç ayaklanmalar insan soluk aldırmıyor; beceri, soyluluk ya da zenginliğin sağladığı tüm üstünlüklere sürekli isyan halinde; dışta tek amacı yağma; nasıl olursa olsun ama istila yoluyla, ücretli askerle, komşularıyla sürekli mücadele durumunda olan bir millet. Yüceltmediği rezillik kalmayan bu millet özellikle üç kötülüğü doruğa çıkarmış: kendini beğenmişlik, yalancılık ve lüks. Bunları iyi kullanmayı, sergilemeyi bilmiş ki sayesinde iki bin yıl süreyle tarihin ön planında kalmış. Bu millet, Yunan milleti.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963