scorecardresearch.com Burası İstanbul - (bir İstanbul Kültürü Kitabı 2) ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Burası İstanbul - (bir İstanbul Kültürü Kitabı 2)

Burası İstanbul - (bir İstanbul Kültürü Kitabı 2)

Yazar : Haldun Hürel

Sayfa Sayısı : 616

Yayınevi : DHARMA YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İstanbul’un çoğu bilinmeyen tarihsel köşeleri ve kuytuları,gerçekten de inanılmaz güzellikte heyecan verici ve şaşırtıcı öykülerle süslü.Bu kitap,bilgilendirirken eğlendiren ve aynı zamanda şaşırtan bir öykü kitabı tadında olmasının yanı sıra var olan,elle tutulup gözle görülen,çağdaşlığa ve kültüre aykırı çirkinliklerin de anlatıldığı bir kitap olma niteliğinde.Niye mi?Çünkü bunlar gerçek!...Bunlar da İstanbul’un gerçeği…
Bunları atlamak,o görüntülerden söz etmemek,bu kabul edilmez çirkinlikleri yaratan ve İstanbul kültürünü,kimliğini hazmedememiş ve öğrenememiş bir çok insana söyleyebileceğimiz birkaç sözü ertelememize “artık böyle görüntülere şiddetle hayır” diyebilme sorunluluğumuzu hasır altı etmemize yol açmaz mı?
Dolayısıyla,İstanbul’un uzun tarihini açılan sisler içindeki bir pencere önünde olumsuz görüntülerle de hesaplaşarak,sanki hep birlikte dertleşerek kimi zaman neşelenerek,kimi zaman heyecanlanarak öğreneceğiz ve tanık olduğumuz “bazı şeyler” içinde üzüleceğiz haklı olarak bu sayfalarda.
Uzun tarihi boyunca içinde biriktirdiği sayısız öykülerle adeta bir anılar yumağına dönüşmüş İstanbul’a ait satırları,sanki bir masal kitabı gibi okuyup duracağız işte!...Sayfa sayfa,zevkle…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963