scorecardresearch.com Bizans ve İlk İslam Fetihleri ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bizans ve İlk İslam Fetihleri

Bizans ve İlk İslam Fetihleri

Yazar : Prof. Walter E. Kaegi

Sayfa Sayısı : 430

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Chicago Üniversitesi’nde Tarih profesörü olan yazar Walter E. Kaegi, uzmanlık alanı olarak Bizans İmparatorluğu’nu seçmiş olup halen bu konudaki çalışmalarına devam etmektedir. Kaegi bu çalışmasında; Bizans İmparatorluğu’nun 7. yüzyılda Suriye, Filistin, Mezopotamya ve Ermenistan gibi çok değerli eyaletlerini Müslüman Arap kuvvetleri karşısında nasıl ve neden kaybettiğini araştırmıştır.
Kitapta Arap fetihleri öncesi var olan koşullar, Bizanslıların Araplar karşısında izlediği hatalı politika, askeri kampanyalar; Müslümanlarla yerel, resmi ve sivil konulardaki işbirliği sırasında çıkan problemler incelenmiştir.
Kitapta ayrıca, Bizans hükümetinin bu trajik kayıpları nasıl değerlendirdiğine ve imparatorluğun daha fazla dağılmasını engellemek için mali ve askeri kurumların ıslah edilerek siyasi kontrolün arttırılmaya çalışılmasına da değinilmiştir. Kaegi, Bizans İmparatorluğunun çökmesinde; isyan eden Ermeniler, savaş alanından kaçan Hıristiyan Araplar, hatta doğal felaketler gibi dış etkenleri suçlayan klasik yaklaşımı aşmayı başarmış bir araştırmacıdır.
Kitapta Müslümanların zafere ulaşmak için gereken her şeyi yaptığına hatta Yunanlıların kurduğu siyasi tuzaklardan bile kurtulmayı başardığına dikkat çekilir. Bizanslıların zayıflıkları ve stratejik hataları, suçu başka birine ya da koşullara yüklemeden ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Kaegi, savaş sırasında cephe olan şehirlerde ve Bizans’ın geçici bir süre için karargâh olarak kullandığı Antakya şehrinde olup bitenleri mükemmel bir canlılıkla aktarmıştır. Kitapta ayrıca Müslüman Generallerin bir zamanlar çok güçlü olup şimdi dağılmakta olan düşmanları hakkındaki düşüncelerine de yer verilmiştir. 7. yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu eyaletlerinin Müslüman Araplarca fethedilmesi konusundaki tartışmalara açıklık getiren bu çalışma, konuyla ilgilenenlerin ve yeni bir bakış açısı arayan araştırmacıların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Kitap 10 Bölüm, notlar ve harita eklerinden oluşmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963