scorecardresearch.com Berlin-Bağdat Demiryolu ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Berlin-Bağdat Demiryolu

Berlin-Bağdat Demiryolu

Yazar : Sean McMeekin

Sayfa Sayısı : 552

Yayınevi : PİCUS YAYINEVİ

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Sean McMeekin, I. Dünya Savaşı tarihi alanında bir klasik kaleme almış..."
Norman Stone
Berlin-Bağdat Demiryolu, I. Dünya Savaşı''nın en önemli noktalarından birini ele alıyor: Dünya hâkimiyeti mücadelesindeki Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu ilişkisi. Trablus''tan Kâbil''e uzanan bir coğrafyada ajanlar, arkeologlar, maceracılar ve askerlerin yer aldığı, savaşın gidişatını belirleyen gelişmeler ufuk açan bir bakış açısıyla değerlendiriliyor. Merkezinde döneminin en büyük projelerinden Berlin-Bağdat Demiryolu olan bu araştırmada, Süveyş Kanalı harekâtı ve Çanakkale cephesi gibi Türkiye tarihinde özel yeri olan konular ayrı bir titizlikle irdeleniyor.
O gün Sarıbayır tepelerinde Mustafa Kemal yetkinliğinde bir kumandanın bulunuyor olması, Osmanlıların ve Almanların başına konmuş bir talih kuşudur. Sonrasında Osmanlı 5. Ordu''sundaki 19. Tümen''i komuta eden Mustafa Kemal, aslında Anzak Koyu''na yaklaşık 8 km uzaklıkta, Boğaz''ın en dar yerinin yukarısında, batı kıyısında yer alan Maydos yakınlarındaki Bigali''deki redif birliği karargâhındaydı. Yarımadanın Saros Körfezi''ne bakan kuzey tarafında karaya çıkma olduğuna dair aldığı duyumlar üzerine Bolayır''a doğru apar topar yola çıkan Liman von Sanders, bir İngiliz yanıltma harekâtının oyununa gelmişti. Liman, İtilaf güçlerinin karaya çıkışını yanlış değerlendirmişti, ama Mustafa Kemal''in Conk Bayırı''nda aldığı inisiyatifin önemini hemen idrak edip, onu demir haç nişanıyla ödüllendirdi. Mustafa Kemal, 1 Haziran 1915''te albaylık rütbesine yükseltildi. Enver Paşa''nın kıskançlığı, Osmanlı basınının Mustafa Kemal''in kahramanlıklarına yer vermesini engellese de, Atatürk efsanesinin tohumları Gelibolu''da sağlam bir şekilde atılmış oldu.Haydarpaşa Garı dendiğinde aklınıza neler gelir? Tahta bavuluyla merdivenlerinden inip İstanbul’a meydan okuyanlar mı, yakında bir AVM veya otele dönüşecek olması mı, yoksa büyük Alman İmparatorluğu’nun ‘süper güç’ olmak için başlattığı bir hamlenin en önemli kilometre taşı olması mı? Gerçekten Haydarpaşa Garı’nın yapımındaki asıl fikir sonuncusudur! Geç Wilhelm dönemi Alman mimarisinin şaheserlerinden Haydarpaşa Garı, Almanya’nın en önemli müttefiki Osmanlı İmparatorluğu’nun ‘uzak’ topraklarına/topraklarından asker, mühimmat, haber ve benzeri şeyleri taşımak için inşa edilen demiryolunun en önemli durağıydı. Sözkonusu demiryolu, Alman kayserlerinin Ortadoğu’daki protestan cemaatiyle yakınlaşmasını sağlayacağı gibi, Osmanlı aracılığıyla Arap topraklarındaki örgütlenmeyi de kolaylaştıracaktı… Sadece Almanya için değil, Osmanlı İmparatorluğu için de önemli bir ticari ve askeri kolaylık sağlayacaktı. Sean McMeekin bu olağanüstü kitabında, Almanya’nın dünya hakimiyeti planlarında en önemli hamlesi olan Berlin-Bağdat Demiryolu’nun öyküsünü anlatırken I. Dünya Savaşı’na da demir raylar üzerinden bakmamızı sağlıyor. Haritalar ve orijinal belgelerle zenginleştirilmiş bu tarih kitabını, mükemmel dili-üslubu ve kurgusu ile bir roman akıcılığında okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963