scorecardresearch.com Anzure - Kafkasya'dan Anadolu'ya Çerkez Göçü ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anzure - Kafkasya'dan Anadolu'ya Çerkez Göçü

Anzure - Kafkasya'dan Anadolu'ya Çerkez Göçü

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İlk çağlardan beri uygarlıktarihinin ağırlık merkezlerindenbiri olan Akdeniz havzasınınsiyasi ve ekonomik hayatında,Kafkasya''nın çok ayrı bir yeribulunmaktadır, çar LPetro''nunMümkün olduğu kadar Hindistan veİstanbul''a yakın olmak gerekir. Zira,buralara hükmeden dünyayahükmeder* düşüncesini ortaya attığı1722*den beri yönetime gelen bütünçarlar, bu amacıgerçekleştirmek için en büyük engelolarak Kuzey Kafkasya''yı ve halklarını^görmüşlerdir.Düşlerin, masalların hayatın gerçekleriyle içiçe geçip harmanlandığı gizemlerle dolu birdiyardır Kafkasya. Anzureliler göçe zorlananbütün Kafkas halkları gibi,-sırtlarındadenkleri ve önlerinde hayata dairumutların peşi sıra. doğup büyüdükleri.ekip biçtikleri toprakları geride bırakıpKafkas dağlarının yamaçlarındanAnadolu''ya doğru yola çıkmış "inadınayaşamak" için çileli göç yollarınıaşabilmek cesaretlerini göstermiş ve- neslin çocuklarıdır. Nice canlar verdilergöç yollannda, nice canlar dünyâyagetirdiler.Dünya tarihi boyunca yapılan bütünsavaşlarda her zaman masum inşalartoraklarından kovulup, oradan orayasürülüp gitmişlerdir. Çerkesler dedünyaya mülteci durumuna düşmüşmilyonlarca insanın acı kaderi paylaşan.aynı acıyı yaşayan bir millet olarak tarihinsayfalarına geçti.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963