scorecardresearch.com Akdeniz’den Hindistan’a Türk – İran Esintileri ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Akdeniz’den Hindistan’a Türk – İran Esintileri

Akdeniz’den Hindistan’a Türk – İran Esintileri

Yazar : Celal Nuri İleri

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, yüzyıllar boyunca genişleyip gelişen ve erken modern dönemde üzerindeki Avrupa etkisiyle solmaya yüz tutan; ancak son zamanlarda İç Asya’nın çağdaş Müslümanlarının ilham almak ve ilgi alanlarını ifade etmek için geri döndükleri kendine özgü bir kültürün tarihteki gelişimi hakkındadır. Kitap, her biri kendi alanında yetkin akademisyenler tarafından 1985’te Santa Fe, New Mexico’da Amerikan Araştırma Okulu’nda “Kültürel bir Alan Olarak Orta Asya” üzerine yapılan ileri düzeyde bir seminerde sunulan makalelerden oluşuyor.


Türk-İran kültürünün tarihi bir araştırmasını sunan bu makaleler seçkisinden oluşan kitap, kökeni İslâmiyet öncesi döneme dayanan Pers İmparatorluğu’nun kuruluşundan günümüze kadar bölgede yaşanan önemli gelişmelerin bir kronolojisi niteliğinde.


Arap fetihlerinden önceki Pers geleneği, Türk göçlerinin Orta Asya’da etkileri, İran edebiyatı ve eğitim geleneği, orta ve modern çağlar boyunca hüküm süren düşünce ve inanç sistemleri, Avrupa’nın Türk-İran dünyasıyla karşılaşması gibi meseleler kitapta ele alınan konular arasında.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963